Sport

Basketboll/ Peja shënon fitore të thellë ndaj Dritës


Peja ka shënuar fitore bindëse ndaj Dritës me rezultat 125:71, ndeshje kjo e zhvilluar në kuadër të javës së 13-të të Art Motion Superligës së Kosovës në basketboll.

Pejanët e nisën më mirë ndeshjen, ku qysh në çerekun e parë krijuan epërsi deri në 17 pikë, me rezultat 32:15, sa përfundoi kjo pjesë.

Vendasit nuk u ndalën as në periudhën e dytë, për të thelluar epërsinë minutë pas minute, ndërsa në pushim shkuan me rezultat të thellë 68:31.

Peja vazhdoi dominimin në pjesën e dytë, përkatësisht periodën e tretë, ndërsa gjilanasit ishin të pafuqishëm dhe pothuajse të dorëzuar, kurse rezultati në semafor pas 30 minutash ishte 102:55.

Basketbollistët e Pejës vetëm sa ngritën epërsinë në dhjetë minutat e fundit, duke triumfuar me rezultat 125:71.

Te Peja u dalluan Dardan Berisha me 32 pikë e shtatë asistime dhe Ilter Erdem me 12 pikë, 11 asistime dhe tetë vjedhje të topave, kurse te Drita u dallua Isiah Johnson me 21 pikë dhe dhjetë kërcime.

Peja ka tetë fitore dhe pesë humbje, kurse Drita 13 humbje në 13 ndeshje.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore