Lajme

Bashkë me rritjen e rasteve me COVID-19, rritet edhe frustrimi i njerëzve në Kinë


Kina ka raportuar pothuajse 5 mijë raste me COVID-19 të premten e 25 marsit, ndërsa autoritetet vazhduan të luftojnë një shpërthim të variantit shumë të transmetueshëm Omikron nëpër provinca të shumta.

Pas vdekjes së një infermiereje në Shangai, të cilës iu refuzua shtrimi në spital pasi pësoi një sulm astme, shumë njerëz janë të zemëruar që përgjigjet e Kinës ndaj COVID duket se po shkaktojnë më shumë vdekje sesa vetë virusi.

Të premten e 25 marsit, autoritetet shëndetësore raportuan 4 mijë e 988 raste, me një numër në rritje të infeksioneve asimptomatike, të cilat Kina i regjistron veçmas.

Ka shqetësim në rritje në Shangai, ku zyrtarët shëndetësorë në qytetin me rreth 25 milionë banorë raportuan 1 mijë e 609 raste. Pak më shumë se 1 mijë e 500 raste ishin asimptomatike, duke shënuar një rritje të mprehtë nga 979 e një dite më parë.

Autoritetet e Shangait kanë rezistuar ndaj mbylljes në mbarë qytetin, një masë e ashpër që përdoret ende në provincat e tjera, dhe në vend të kësaj po mbyllin ndërtesat dhe komunitetet individuale për testim.

Por disa banorë kanë pohuar se kanë qenë të mbyllur për shumë më gjatë sesa ishte paralajmëruar, dhe të tjerë raportuan probleme në sigurimin e ushqimit të freskët dhe dërgesave të tjera.

Wu Jinglei, drejtor i komisionit shëndetësor komunal të Shangait, ofroi ngushëllime për familjen e infermieres dhe u kërkoi spitaleve të përmirësojnë më mirë proceset e tyre të shqyrtimit dhe sterilizimit, të cilat po i mbanin zonat e spitaleve të mbyllura për një kohë të gjatë.

Kina ka raportuar dy vdekje nga COVID-19 nga ky shpërthim i Omicronit dhe disa diskutime në internet janë përqendruar rreth vdekjeve “dytësore” të shkaktuara nga masa të ashpra anti-epidemike.

“Unë nuk kam frikë nga koronavirusi, kam frikë se nuk mund të marr trajtim për sëmundje të tjera”, tha një person në Weibo.

“Unë vërtet nuk e di pse njerëzit që duhet të trajtohen nuk mund të trajtohen? Sa jetë do të duhen për të ndryshuar politikën tonë të vetme për të gjithë?”, tha një tjetër.

Autoritetet në të gjithë Kinën kanë vendosur masa të ndryshme ndërsa kërkojnë të zbatojnë urdhrat e udhëheqësit të vendit, Xi Jinping, për të siguruar “parandalimin dhe kontrollin maksimal me koston më të vogël dhe minimizimin e ndikimit të epidemisë në zhvillimin ekonomik dhe social”.

Javën e kaluar Wang Hesheng, nënkryetari i Komisionit Kombëtar të Shëndetit, tha se taktikat gjithnjë e më të rafinuara të Kinës kishin reduktuar shqetësimin.

Por zhgënjimi po rritet. Javën e kaluar postimet në mediat sociale u bënë virale të turmave në Shenyang që përplaseshin me dritaret e dyqaneve dhe bërtisnin të zhgënjyer pas njoftimit të një raundi tjetër testimi.

Dhe ndërsa provinca të tëra si Jilin janë mbyllur, rezistenca për ta bërë këtë në qytete si Shangai dhe Shenzhen kanë nxitur akuza se ata po “zvarritin” përpjekjet e reagimit.

“Qyteteve të tjera u deshën një muaj për të kontrolluar epideminë, në Shangai rritet epidemia në një muaj”, tha një komentues në internet.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore