Shqipëria

Basha përjashton Berishën nga Grupi Parlamentar i PD-së


Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka lënë jashtë grupit parlamentar të PD-së, Sali Berishën, themeluesin e kësaj partie dhe ish-kryeministrin e Shqipërisë.

Në një deklaratë për mediat, ai u shpreh se “shpallja persona non-grata e Sali Berishës, ishte një nga momentet më të vështira për mua si kryetar, si demokrat, si bashkëpunëtor i Berishës”.

Më 19 maj 2021, ka qenë sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, i cili e ka cilësuar ish-kryeministrin dhe ish-presidentin shqiptar, Sali Berisha, si persona non-grata në SHBA. Gjithashtu, familja e Berishës është cilësuar si non grata nga Sekretari Blinken.

Sipas Bashës, ky moment ka qenë i vështirë, kjo “jo vetëm për faktin se çfarë përfaqëson Sali Berisha, por edhe unë jam dëshmitar, si bashkëpunëtor i tij, sa rëndësi ka pasur për atë mbrojtja e interesit publik”.

Kryedemokrati theksoi gjithashtu se i është bashkuar thirrjes së ish-kryeministrit Berisha, që “ditën e parë të vendimit nga Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH) për transparencë të plotë”.

Gjatë fjalës së tij, kreu i demokratëve, e ka cilësuar Berishën si “udhëheqësi shqiptar që ka dhënë kontributin më të çmuar për demokracinë”.

Marrëdhënia Shqipëri-SHBA ka arritur nivele të larta gjatë kohës së Berishës. “Shqipëria përmbushi reformat e nevojshme për anëtarësimin në NATO, si dhe marrjen e statusit të vendit kandidat për në Bashkimin Evropian, me partner kyç SHBA-të”.

Basha ka përsëritur gjithashtu se “vendimi i DASH-it nuk cenon arritjet e Shqipërisë në drejtimin e Berishës, kontributin në demokratizimin e Shqipërisë dhe marrëdhënien e PD-së me SHBA-të. PD mbështet kërkesën për transparencë”.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore