Film

“Barbie” mund të rrisë suksesin e Dua Lipës në renditjet tabelore


Filmi “Barbie”, jo vetëm që ka thyer rekorde në arkë në fundjavën e hapjes, por suksesi i tij ka shtyrë këngët nga kolona zanore të rikthehen në top lista në Mbretërinë e Bashkuar.

Listat e mesjavës nga Kompania Zyrtare e Listave tregojnë se “Dance The Night” e Dua Lipës mund të marrë një ngritje masive në “Top 5” këtë javë, falë publikimit të filmit të regjisores, Greta Gerwig.

“Dance The Night” – singulli kryesor nga kolona zanore e filmit – parashikohet të rritet me 10 vende në vendin e 5-të.

Publikimi i “Barbie” mund të bëjë një ngritje në renditjen tabelore edhe për bashkëpunimin e Ice Spice me Nicki Minaj në këngën e tyre “Barbie World” – dyshja mund të arrijnë një kulm të ri duke u pozicionuar në pozitën numër 11.

Ndërkohë, Dave & Central Cee vështirë se do të lëshojnë pozitën e parë, kënga e tyre “Sprinter”, është përpara konkurrencës për të tetën javë në numrin 1.

Gjithsesi, “Dance The Night” u prodhua nga Mark Ronson, Andrew Wyatt dhe Picard Brothers. Videoja përfshin skena të lidhura me filmin nga Gerwig – derisa, e njëjta u shkrua nga Lipa, Wyatt, Caroline Ailin dhe Ronson.

Përndryshe, gjatë fundjavës, shikuesit e filmit dolën me vrull për komedinë fantazi të veshur me neoni “Barbie” të Greta Gerwig, e cila shkatërroi pritshmëritë me 155 milionë dollarë arkëtime, për t’u bërë debutimi më i madh i vitit.

Por ata u shfaqën gjithashtu për të parë dramën historike të Christopher Nolan-it, “Oppenheimer”, i cili mblodhi një vlerë të jashtëzakonshme prej 80.5 milionë dollarësh në fundjavën e saj të hapjes.

Qindra mijëra blerës të biletave refuzuan të zgjidhnin vetëm një film midis të dyve. Kështu ata zgjodhën të merrnin pjesë në shikimet e së njëjtës ditë të “Barbie” dhe “Oppenheimer”, duke e kthyer betejën në arkë në një film të dyfishtë për moshat.

“Kjo është pa mëdyshje një fundjavë e mrekullueshme për kinemanë,” thotë David A. Gross, i cili drejton firmën e konsulencës së filmit Franchise Entertainment Research. “Barbie” dhe “Oppenheimer” po plotësojnë njëri-tjetrin në arkë, duke mos hequr audiencën nga njëri-tjetri.”

Mania kulturore e njohur si “Barbenheimer” punoi për të nxitur fundjavën më të madhe kolektive të arkës së epokës së pandemisë, si dhe fundjavën e katërt më të madhe në histori. Vlen të përmendet se tre fundjavat kryesore u kryesuan nga debutimet e vazhdimeve në ekskluzivitete masive (“Avengers: Endgame”, “Avengers: Infinity War” dhe “Star Wars: The Force Awakens”).

“Studiot i dhanë audiencës dy histori unike të ndryshme, të zgjuara dhe origjinale që ishin të destinuara për ekranin e madh”, thotë Michael O’Leary, president dhe drejtor i Shoqatës Kombëtare të Pronarëve të Teatrit, organizatë tregtare e industrisë. “Njerëzit e kuptuan se diçka e veçantë po ndodhte dhe donin të ishin pjesë e saj”.

Në fund, megjithatë, nuk ishte një konkurrencë pasi “Barbie” u shfaq i madh mbi tabelat e arkave, falë një fushate marketingu të pashmangshme, si dhe cilësisë për t’u përshtatur me reklamat stratosferike.

Në arkat ndërkombëtare, filmi shtoi 182 milionë dollarë për një shifër mahnitëse globale prej 337 milionë dollarësh.

Filmi me buxhet prej 145 milionë dollarësh, i mbështetur nga Warner Bros. dhe Mattel, dominoi ekranet në javët para debutimit të tij (madje thuhet se shkaktoi mungesë të ngjyrës rozë) në një shkallë që është e rrallë për çmimin origjinal.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore