Lajme

Banorët e SHBA-ve, ‘të tronditur’ nga plani i minierës së bitcoin


Një kompani e minierave të kriptove në Pennsylvania po kërkon të djegë goma për të prodhuar bitcoin, duke shkaktuar një protestë nga banorët dhe grupet mjedisore.

Stronghold Digital Mining thotë se po ripërdor materialet e mbeturinave, ndërsa kundërshtarët shqetësohen për rreziqet e emetimeve për shëndetin e njeriut.

Prodhimi i kriptomonedhës është një proces jashtëzakonisht intensiv i energjisë. Konsumi i tij i energjisë elektrike llogaritet për rreth 113 teravat-orë në vit, që është afërsisht sasia e energjisë elektrike që vende si Kazakistani, Filipinet dhe Ukraina përdorën secili në vitin 2022.

Stronghold ka djegur mbetje qymyri për të krijuar energji të lirë për kriptovalutat që nga viti 2021, kur bleu termocentralin Panther Creek në Nesquehoning, Pensilvani.

Është një qasje e diskutueshme, sepse megjithëse heqja e mbetjeve të qymyrit mund të ndihmojë në korrigjimin e tokës së kontaminuar, procesi lëshon gazra serë dhe kimikate të tjera të dëmshme. Mund të duhet dy herë më shumë qymyr mbeturinash për të prodhuar të njëjtën sasi energjie elektrike që do të prodhonte qymyri i zakonshëm.

Kompania gjithashtu thotë se ndonjëherë duhet të djegë karburant që rrjedh nga gomat – të bëra nga goma të copëtuara të automjeteve – për ta bërë djegien e mbeturinave të qymyrit më efikas.

Aditivët si karburanti i gomave “janë veçanërisht të nevojshëm kur cilësia e mbeturinave të qymyrit është e ulët në përmbajtje energjie”, tha për Guardian zëdhënësja e Stronghold, Naomi Harrington.

Minatori i kriptove, i cili merr subvencione shtetërore për djegien e mbeturinave të qymyrit, tashmë ka një leje të përkohshme për të testuar përdorimin e karburantit që rrjedh nga gomat. Ajo po kërkon leje të përhershme që gomat të përbëjnë deri në 15%, ose 78 mijë tonë karburant të saj.

Agjencia Amerikane për Mbrojtjen e Mjedisit në të kaluarën – në një faqe interneti të arkivuar të përditësuar për herë të fundit në vitin 2016 – e ka përshkruar djegien e gomave për karburant si të preferueshme sesa depozitimi i tyre, megjithëse avokatët e mjedisit e kritikojnë praktikën.

Djegia e gomave mund të krijojë dioksina dhe furane, kimikate shumë toksike të lidhura me kancerin dhe që dihet se janë të ngadalta për t’u shpërbërë në mjedis. Hidrokarburet aromatike policiklike (PAH), disa prej të cilave janë kancerogjene, shoqërohen gjithashtu me djegien e gomave.

Objekti është brenda dy milje nga komunitetet që shteti i ka përcaktuar si zona të drejtësisë mjedisore. Banorët e qarkut të Karbonit, së bashku me grupet mjedisore, i kanë dërguar letra shqetësimi komisionerit të qarkut dhe departamentit të mbrojtjes së mjedisit të Pensilvanisë (DEP).

Konferenca jonë e mëngjesit në SHBA zbërthen historitë kryesore të ditës, duke ju treguar se çfarë po ndodh dhe pse ka rëndësi

Stronghold Digital Mining ka marrë shtatë shkelje nga DEP për mospërputhje me standardet e emetimeve.

Në një deklaratë për median britanike “The Guardian” tha se operacionet e saj përdorin “teknologjinë më të mirë të disponueshme të kontrollit për kontrollet e ndotjes së ajrit”.

Ekziston një debat aktiv lokal nëse është e përshtatshme për mjedisin të digjen mbetjet e qymyrit për shkak të ndotjes që çliron. Nëse qëndron në vend, mund të nxjerrë toksina.

Tani ka dalë në pah çështja e gomave.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore