Financa

Bankat e Libanit nisin aksionin e grevës mbi vendimet gjyqësore “arbitrare”


Huadhënësit komercialë të Libanit kanë mbyllur dyert e tyre për klientët për një grevë të hapur që paraqet pengesën më të fundit për depozituesit e rrethuar që përpiqen të tërheqin paratë e tyre nga sistemi bankar i vendit.

Mbyllja e bankave nga e marta, për një periudhë të pacaktuar, është kryesisht në përgjigje të vendimeve gjyqësore “arbitrare” kundër tyre, të cilat industria tha se kishin shteruar rezervat e tyre valutore tashmë në rënie.

Bankat ankohen gjithashtu se huamarrësit u lejohet të shlyejnë kreditë e tyre në valutë me kursin e vjetër para zhvlerësimit zyrtar të muajit të kaluar, ndërkohë që huadhënësve u kërkohet ende të përmbushin detyrimet e tyre në valutë.

Paundi libanez ka rënë me më shumë se 98 për qind kundrejt dollarit amerikan që kur vendi kaloi në shkrirje ekonomike në 2019 pas dekadash korrupsioni të sponsorizuar nga shteti dhe keqmenaxhimi financiar nga qeveritë e njëpasnjëshme.

Bankat e Libanit kanë qenë në ballë të krizës financiare. Në mungesë të kontrolleve formale të kapitalit, bankat kufizuan tërheqjet e mbajtësve të llogarive në valutë të huaj në shuma të kufizuara në paund libanez me një kurs këmbimi shumë më të ulët se vlera e përdorur në rrugë për shumicën e transaksioneve.

Disa depozitues – në Liban dhe jashtë saj – u përgjigjën duke paditur bankat për t’i bërë presion që të lironin kursimet e tyre të bllokuara. Disa madje u drejtuan për të mbajtur nën kërcënimin e huadhënësve të tyre në një përpjekje për të çliruar fondet e tyre.

Si rezultat, bankat libaneze janë kryesisht të kufizuara në shpërndarjen e pagesave dhe pagave të vogla mujore të mbajtësve të llogarive në fund të çdo muaji, duke i bërë ata të etiketohen si “banka zombie”.

Bankat e Libanit kanë bllokuar përpjekjet për të fajësuar aksionarët e tyre për krizën, siç përshkruhet në një plan rimëkëmbjeje ekonomike të rënë dakord me FMN-në, duke këmbëngulur që qeveria dhe depozituesit individualë duhet të mbajnë barrën më të madhe për gropën financiare të vlerësuar prej 72 miliardë dollarësh.

Shoqata e Bankave në Liban, e cila përfaqëson industrinë, i ka kërkuar qeverisë që të “mbaj përgjegjësitë e saj” për problemet në rritje të vendit dhe të gjejë një “zgjidhje gjithëpërfshirëse për një krizë sistematike”.

Bankat mbyllën dyert e tyre për klientët më parë për të protestuar ndaj një vendimi të gjykatës libaneze që detyroi Francebank, një nga më të mëdhatë në vend, të paguajë në para të gatshme dy nga kursimet e bllokuara të depozituesve të saj.

Ata ranë dakord të pezullonin grevën një javë më vonë me kërkesë të kryeministrit të përkohshëm Najib Mikati. Ata gjithashtu hynë në grevë pas konfrontimeve të armatosura.

Paundi libanez këtë javë ra në një nivel të ulët rekord prej 96 mijë për dollarin amerikan në tregun paralel që dominon shumicën e transaksioneve.

Kursi zyrtar i këmbimit është 15 mijë sterlina libaneze për dollarin pas zhvlerësimit të muajit të kaluar, megjithëse kurse të ndryshme këmbimi rregullojnë telekomunikacionin, pagat e sektorit publik dhe çmimet e karburanteve, ndër të tjera.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore