Financa

Banka Qendrore e Rusisë rrit normën bazë të interesit mes rublës së dobët


Banka Qendrore e Rusisë ka rritur normën e saj bazë të interesit me 100 pikë bazë në 13 për qind, duke rritur koston e huamarrjes për të tretën herë në dy muaj, ndërsa përballet me inflacion më të lartë dhe një rubla më të dobët.

Inflacioni në Rusi u përshpejtua muajt e fundit dhe ka mbetur i lartë, me bankën qendrore që nuk arriti të përmbushë objektivin e saj prej 4 për qind.

Banka qendrore tha të premten bordi i saj i drejtorëve vendosi të rrisë normën bazë nga 12 për qind në 13 për qind.

“Presioni inflacionist në ekonominë ruse mbetet i lartë”, tha banka në një deklaratë.

Banka vuri në dukje gjithashtu “zhvlerësimin e rublës”, e cila ka rënë rreth 30 për qind të vlerës së saj ndaj dollarit amerikan që nga fillimi i vitit.

“Banka e Rusisë do të vlerësojë mundësinë e rritjes së mëtejshme të normës bazë në mbledhjet e saj të ardhshme”, thuhet në deklaratë.

Banka qendrore rregulloi parashikimin e saj të fundvitit për inflacionin në 6.0-7.0 për qind nga 5.0-6.5 për qind. Inflacioni vjetor ishte 5.33 për qind në 11 shtator, mbi objektivin prej 4 për qind.

Capital Economics tha se nuk ishte i bindur se inflacioni do të kthehej në objektivin prej 4 për qind të bankës në vitin 2024 dhe priste që të vinin më shumë rritje të normave.

“Banka qendrore e Rusisë është një institucion i ashpër që e merr seriozisht angazhimin e saj për të luftuar inflacionin”, tha Liam Peach, ekonomist i lartë i tregjeve në zhvillim, për agjencinë e lajmeve “Reuters”.

“Me politikën fiskale të vendosur të mbetet e lirshme, ekonomia ka të ngjarë të vazhdojë mbinxehjen dhe presionet inflacioniste për të ndërtuar më tej, do të ketë më shumë presion ndaj bankës qendrore për të shtrënguar politikën monetare”, shtoi ai.

Banka qendrore rriti për herë të fundit normën e saj bazë në një takim urgjent në gusht, një ditë pasi rubla ra në nivelin më të ulët në më shumë se 16 muaj kundrejt dollarit amerikan.

Të martën, Presidenti Vladimir Putin minimizoi dobësimin e monedhës, e cila është rënduar nga të ardhurat më të ulëta nga eksporti dhe shpenzimet më të larta ushtarake pas konfliktit në Ukrainë.

“Kjo çështje kërkon hulumtimin e saj të mundimshëm nga banka qendrore dhe qeveria ruse dhe autoritetet financiare”, tha ai në Forumin Ekonomik Lindor në Vladivostok.

Zyrtarët rusë kanë shmangur kryesisht efektet ekonomike të ofensivës zvarritëse të Moskës në Ukrainë, pavarësisht një eksodi të kompanive të huaja dhe sanksioneve të pashembullta perëndimore.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore