Financa

Banka e Anglisë parashikon të rrisë normat e interesit edhe një herë në maj


Banka e Anglisë ka të ngjarë të rrisë normat e interesit edhe një herë në maj, në 4.5 për qind, përpara se inflacioni të bjerë gjatë pjesës tjetër të vitit.

Michael Saunders, i cili ishte anëtar i komitetit të politikës monetare deri në gusht, ka thënë se Mbretëria e Bashkuar ishte pothuajse në një “pikë kthese” për normat e interesit, të cilat janë rritur ndjeshëm gjatë vitit të kaluar.

Kjo pasi politikëbërësit u përpoqën të frenonin një rritje të çmimeve të shkaktuar nga rritje në kostot e energjisë.

Sipas ekspertit, ish-kolegët e tij në Bankën e Anglisë me shumë mundësi do të votonin për një rritje përfundimtare në maj – e cila do të ishte e 12-ta me radhë – përpara se të mbanin normat e interesit të qëndrueshme gjatë muajve në vijim.

“Cikli i madh i shtrëngimit – normat e interesit që rriten takim pas takimi – mendoj se ka mbaruar në masë të madhe dhe ajo që do të shihni gjatë pjesës tjetër të këtij viti është që inflacioni zvarritet më i ulët, normat e interesit të qëndrueshme”, ka shtuar ai.

Familjet ka të ngjarë të marrin frymë lehtësisht nëse parashikimet e Saunders rezultojnë të sakta, duke qenë se shumica kanë parë që faturat për sende ushqimore, ngrohje dhe mallra të tjera thelbësore të rriten në muajt e fundit.

Rritjet pas pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia kanë ngritur presion mbi familjet më të varfra në Britani, të cilat shpenzojnë një pjesë më të madhe të të ardhurave të tyre për gjërat thelbësore.

“Faktori dërrmues pas rritjes së inflacionit ka qenë rritja e çmimeve të energjisë – kjo ka ngritur faturat e gazit dhe të energjisë elektrike për familjet, ka rritur koston e firmave. Pra, kanë parë një valëzim të inflacionit më të lartë të shërbimeve, mallrave më të larta, inflacionit të çmimeve dhe gjithashtu ka kontribuar në rritjen e çmimeve të ushqimeve.”

Kjo, më pas ka rezultuar në çmime më të larta në dyqane dhe menu restorantesh, pasi bizneset përpiqen të rikuperojnë kostot e tyre në rritje.

“Ato efekte indirekte, të raundit të dytë, të kostove më të larta të energjisë kërkojnë pak kohë për t’u arritur. Ata nuk kanë përfunduar ende, por ndoshta tani e kemi kaluar kulmin”, ka vijuar ai.

“Tani jemi më në fund në pikën e kthesës. Me normat e interesit që janë rritur mjaft ndjeshëm dhe mallrat bujqësore janë ulur, çmimet e energjisë me shumicë kanë rënë, tani ka të ngjarë të shohim një rënie mjaft të ndjeshme të inflacionit gjatë pjesës tjetër të këtij viti.”

Sakaq, komentet e tij vijnë disa ditë pasi shifrat e Zyrës për Statistikat Kombëtare treguan se inflacioni ra me më pak se sa pritej, në 10.1 për qind muajin e kaluar. Ekonomistët kishin parashikuar një rënie në 9.8 për qind.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore