Përballje

Bale, shkëlqen si kurrë më parë larg Real Madrid-it


Gareth Bale foli për mediat pasi fitoi titullin e MLS Cup të shtunën me Los Angeles FC dhe shprehu lumturinë e tij.

“Është e pabesueshme të shënosh në finale, sepse është koha më e rëndësishme për një klub dhe, mbi të gjitha, për tifozët”, tha Bale, i cili dërgoi skuadrën e LA në gjuajtjen e penalltive me një goditje me kokë në minutën e fundit të kohës shtesë për të barazuar rezultatin 3-3.

Ishte titulli i parë i Kupës MLS për LAFC, i themeluar vetëm pesë vjet më parë, pas një ndeshjeje të vështirë dhe emocionuese që përfundoi në një fitore 3-0 në penallti për skuadrën e Steve Cherundolo.

Bale dhe portieri zëvendësues John McCarthy ishin njerëzit e natës që erdhën nga stoli. Ky i fundit për të qenë hero në gjuajtjen e penalltive dhe i pari për shtyrjen e shokëve të skuadrës kur shumë menduan se ndeshja ishte vendosur tashmë.

“Ishte një përpjekje e madhe kolektive dhe është fantastike që munda të isha pjesë e saj me golin”, tha uellsiani, i cili së shpejti do të largohet me kombëtaren e tij për të luajtur në Kupën e Botës në Katar.

Ish-lojtari i Real Madrid-it, me përvojë të madhe në shënimin në ndeshjet vendimtare, aludoi gjithashtu për këtë kompeticion dhe shpjegoi se fitimi i Kupës MLS ka “shumë meritë” sepse “duhej të qëndronim të fokusuar pavarësisht se Botërori po afron.

“Ndihem shumë mirë pas golit, do të përpiqem të bëj të njëjtën gjë edhe në Kupën e Botës”, tha ai me shaka për të përfunduar duke shtuar se “ka ende shumë hapësirë ​​për përmirësim” dhe se tashmë ka kaluar “tranzicionin” në futbollin amerikan.

I përshtatur qartë me atmosferën e dhomave të zhveshjes së LA, Bale u ndërpre nga të qeshurat e shokëve të tij në dhomën e shtypit dhe veçanërisht nga Cristian Arango, sulmuesi kolumbian me të cilin ka një marrëdhënie të shkëlqyer.

Kjo Kupë MLS gjithashtu mbulon përparimin e mahnitshëm të LAFC, e cila në pesë vjet është bërë një nga skuadrat më të forta në ligë dhe ka krijuar një rivalitet të madh me LA Galaxy.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore