Lajme

Azia duhet të shmangë kaosin dhe konfliktet, thotë kryeministri kinez


Azia duhet të shmangë “kaosin dhe konfliktet” përndryshe e ardhmja e rajonit do të humbasë, tha kryeministri kinez Li Qiang.

Duke folur për një audiencë ndërkombëtare të liderëve politikë dhe të biznesit të enjten, Li tha se Kina mund të jetë një “spirancë për paqen dhe stabilitetin botëror” dhe do të vazhdojë të ndërmarrë reforma.

“Në këtë botë të pasigurt, siguria që Kina ofron është një spirancë për paqen dhe zhvillimin botëror”, tha Li në Forumin vjetor Boao për Azinë në ishullin Hainan të Kinës.

“Ky është rasti në të kaluarën dhe do të mbetet i tillë edhe në të ardhmen”.

Dhjetëra liderë biznesi, duke përfshirë shefin ekzekutiv të Apple, Tim Cook, shefin ekzekutiv të HSBC, Noel Quinn dhe themeluesin e Blackstone, Stephen Schwarzman, po marrin pjesë në forum, i cili vjen pasi Kina përballet me konkurrencë të ashpër me Shtetet e Bashkuara, si dhe detyrën për të ringjallur vendin e dytë në botë.

Ekonomia më e madhe pas gati tre vitesh izolim nën një politikë të ashpër “zero-COVID”.

Liderët politikë që marrin pjesë në këtë ngjarje përfshijnë kryeministrin spanjoll Pedro Sánchez, i cili do të bëhet president i Bashkimit Evropian në korrik, dhe kryeministri i Malajzisë Anwar Ibrahim.

Drejtoresha Menaxhuese e FMN-së, Kristalina Georgieva foli gjithashtu të enjten në mëngjes për nevojën për bashkëpunim dhe solidaritet për të kapërcyer problemet si fragmentimi i tregtisë dhe për të gjetur zgjidhje për të “ringjallur tregtinë ndërkombëtare në mënyrë të barabartë dhe për të diversifikuar zinxhirët e furnizimit”.

Pavarësisht të dhënave të dobëta ekonomike në dy muajt e parë të 2023, Li tha se Kina është në rrugën e rimëkëmbjes pas përfundimit të “zero COVID”, i cili u anulua papritur në dhjetor pas protestave të rralla masive.

Kina do të vazhdojë të “kërkojë progres duke ruajtur stabilitetin, të konsolidojë dhe zgjerojë momentin e rimëkëmbjes ekonomike dhe të promovojë përmirësimin e vazhdueshëm të përgjithshëm të performancës ekonomike të Kinës”, tha Li.

Ekonomia e Kinës u rrit me vetëm 3 për qind në vitin 2022, performanca më e dobët në dekada me përjashtim të vitit 2020, kur COVID-19 përmbysi biznesin, udhëtimin dhe tregtinë.

Li, një i besuar i ngushtë i presidentit kinez Xi Jinping, i cili u emërua zyrtari numër 2 në fillim të këtij muaji, tha se Kina do të mbetet e përkushtuar ndaj “reformës dhe hapjes” pavarësisht nga situata “në zhvillim” globale.

Ai tha gjithashtu se Kina kundërshtoi “proteksionizmin tregtar” dhe “shkëputjen” – referenca të fshehta të hollësishme ndaj përpjekjeve të SHBA për të kufizuar zhvillimin e Kinës në fusha kyçe si teknologjia përmes përdorimit të sanksioneve dhe masave të tjera.

Pavarësisht përpjekjeve të Li për të siguruar investitorët, ekonomia e Kinës përballet me një sërë sfidash, duke përfshirë ngadalësimin e rritjes globale, një normë të ulët të lindjeve, një krizë të pasurive të paluajtshme dhe një shtytje në rritje nga SHBA dhe aleatët e saj.

Këto pengesa do ta bëjnë një sfidë rikthimin e besimit të investitorëve të huaj në Kinë, tha Nick Marro, analist kryesor për tregtinë globale në Njësinë e Inteligjencës Economist.

“Është e qartë se lidershipi i lartë me të vërtetë dëshiron të bindë botën se Kina është kthyer dhe se Kina është e hapur. Retorika nuk përputhet me realitetin, të paktën jo ende – dhe kjo do të mbajë shumë njerëz në ankth”.

Fitimet industriale kineze ranë me 22.9 për qind nga viti në vit për janar dhe shkurt, sipas të dhënave të qeverisë, ndërsa fitimet për firmat e huaja ranë me 35.7 për qind.

Fitimet për firmat private dhe ndërmarrjet shtetërore ranë përkatësisht me 19.9 për qind dhe 17.5 për qind në të njëjtën periudhë.

Shtëpitë e investimeve thonë se Kina është e kufizuar brenda vendit nga një sektor i dobët i pronave dhe eksporteve, ndërsa konsumi po rikuperohet më ngadalë se sa shpresohej pas viteve të pasigurisë së lidhur me pandeminë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore