Pajisje

Avokati “shndërrohet në mace” gjatë seancës virtuale të gjykatës


Filtri i maces që Rod Ponton përdori gjatë seancës gjyqësore

Kur avokati Rod Ponton, u paraqit në një seancë gjyqësore virtuale në Zoom, të martën, kuptoi se diçka nuk ishte në rregull.

Ndërsa në jetën reale ai është një njeri, për pjesëmarrësit e tjerë të asaj video – përfshirë gjyqtarin Roy B. Ferguson të Gjykatës së Rrethit Gjyqësor 394 në Teksas – ai dukej si një mace.

Konkretisht, një mace e bardhë me shenja gri dhe sy të mëdhenj, dëshpërues.

“Zoti Ponton, besoj se keni ndezur një filtër në cilësimet e videos”, tha gjykatësi.

Kotele me pamje të përlotur hapi gojën, por nuk tha asgjë, teksa sytë e saj vërshuan para dhe mbrapa në ekran.

“A mund të më dëgjoni, gjykatës?” Pontoni pyeti, duke u shfaqur si një mace e mërzitur.

“Unë jam këtu, nuk jam mace”, tha ai disa sekonda më vonë.

Shkëmbimi, i cili zgjati më pak se një minutë derisa filtri u hoq dhe Ponton rifitoi formën e tij njerëzore, u përhap në internet, të martën pasi u postua në kanalin e gjykatës në YouTube. Përtej të qeshurës që provokoi pa ndryshim tek shikuesit, ai paraqiti disa pyetje të cilave as Ponton nuk mund t’i përgjigjej: si ndodhi? Dhe ku mund ta marrin njerëzit e tjerë atë filtrin e adhurueshëm të maceve?

Ndërkaq ai tha se nuk e kishte idenë se si filtri i maceve përfundoi i mbivendosur në fytyrën e tij, dhe se ndërsa priste që takimi të fillonte, fytyra e tij dukej normale, pasi ai mund ta shihte atë në monitorin e tij të kompjuterit.

“Disi, kur më thirrën në gjyq, befasisht u shndërrova në një mace”, tha ai.

Kjo zgjati për rreth 42 sekonda derisa u fik në një farë mënyre. Ajo kohë, tha ai, “dukej si një përjetësi”.

Sa i përket filtrit të maceve, ai nuk është i integruar në Zoom dhe nuk është ai që mund ta gjeni duke kërkuar Snap Camera, i cili është një aplikacion i përdorur zakonisht me Zoom, që mund të shtojë filtra përreth ose mbi fytyrën tuaj gjatë një video chat. Rezulton të jetë teknologji shumë më e vjetër: disa kërkime të internetit çuan në sugjerime të shumta që filtri që Ponton përdori aksidentalisht, duket se është nga një mjet i njohur si Live! Cam Avatar që u përdor me programin e vjetër të kamerës Dell të quajtur Dell Ëebcam Manager.

Ju mund të shihni një fotografi të maceve në këtë udhëzues të produktit 2007 Dell, për një monitor kompjuteri me një kamerë të integruar në internet, e cila është e vendosur në faqen e Dell.

Me Live! Cam Avatar, përdoruesi është në gjendje të maskohet si një yll filmi ose ndonjë personazh i animuar gjatë bisedës me video”, mburret udhëzuesi, duke shtuar se përdor “gjurmimin inteligjent të fytyrës” për të ndjekur lëvizjet e kokës së përdoruesit “dhe sinkronizon çdo gjë që thuhet në çast.

Ndërkaq Ponton tregoi se zhvilloi takimin në kompjuterin e vjetër të sekretares së tij, në një zyrë në Presidio, Teksas (dhe jo në zyrën e tij kryesore, e cila është në Marfa), së bashku me një monitor të Dell që ka të integruar një kamerë.

Softueri i kamerës në internet Dell është i vështirë për t’u gjetur këto ditë.

Thomas Smith duke demonstruar filtrin e koteleve.

Kur Thomas Smith, CEO i kompanisë së fotografisë AI Gado Images dhe një gazetar i teknologjisë, mësoi se filtri i maces dukej se ishte nga softueri i vjetër i kamerës Dell, ai gërmoi një kosh të pajisjeve në shtëpinë e tij Lafayette, California, dhe gjeti një laptop Dell nga viti 2009. Ai e futi atë në prizë, e nisi me Windows 7 sistemin operativ, dhe gjeti programin e kamerës Dell që ai po kërkonte – i kompletuar me “kotelen e trishtuar”, siç e quajti ai.

Smith, i cili shkroi për filtrin për uebfaqen e teknologjisë Debugger, vuri në dukje se tifozët kuriozë të filtrave mund ta gjejnë softuerin në internet dhe ta shkarkojnë në kompjuterët e tyre (më falni, përdoruesit e Mac).

Por softueri nuk duket se ju lejon të përdorni një avatar të tillë si kotele mbi fytyrën tuaj për të transmetuar drejtpërdrejt përmes një kamerë në internet në të njëjtën mënyrë siç bëri Ponton aksidentalisht, tha Smith. Përkundrazi, ose mund të regjistroni videon tuaj të filtrit të koteleve që shfaqet në fytyrën tuaj, ose të përdorni filtrin në një video thirrje duke ndarë ekranin tuaj me shikuesit e tjerë.

Sa për Ponton, ai nuk ka qenë në gjendje të gjejë filtrin e maceve në kompjuter që atëherë. Ai u përpoq të kërkonte kompjuterin e vjetër Dell për programin e kamerës në internet gjatë një interviste me CNN Business, por makina nuk e kishte përfunduar kërkimin e saj deri në kohën kur u bë intervista. Nëse ai e gjen atë, planifikon ta përdorë përsëri.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore