Jetesë & Stil

Avokatët e Angelina Jolie pretendojnë se “abuzimi fizik i saj” nga Brad Pitt filloi përpara incidentit të tyre në vitin 2016


Aktorja Angelina Jolie po pretendon, nëpërmjet avokatëve në një dosje të re gjyqësore, se ish burri i saj, aktori Brad Pitt ishte abuzues ndaj saj përpara incidentit të avionit të vitit 2016 që e çoi atë në kërkesën për divorc.

Si pjesë e betejës së vazhdueshme ligjore të ish-çiftit mbi kantinën e tyre franceze Chateau Miraval, më 4 prill, ekipi ligjor i aktores paraqiti një mocion duke kërkuar të publikojë komunikimet që ata thonë se do të vërtetonin se Pitt, 60 vjeç, nuk do ta lejonte Jolie, 48, të shiste pjesën e saj të kantinës së verës për të nëse ajo nuk pranon një marrëveshje të fshehur “më të rëndë” dhe “ekspansive”.

Brenda dosjes së re, avokatët e Jolie bëjnë pretendimin: “Ndërsa historia e Pitt për abuzimin fizik të Jolie filloi shumë përpara udhëtimit me avion të familjes në shtator 2016 nga Franca në Los Anxhelos, ky fluturim shënoi herën e parë që ai ia ktheu abuzimin fizik fëmijëve si Jolie pastaj e la menjëherë atë”.

Por, një mik i Pitt, i cili nuk pranoi të zbulojë identitetin, i ka mohuar akuzat e Jolie.

“Ky është një model sjelljeje – sa herë që ka një vendim që bie ndesh me palën tjetër, ata vazhdimisht zgjedhin të prezantojnë informacione mashtruese, të pasakta dhe ose të parëndësishme si shpërqendrim”, tha një mik i Pitt i njohur me çështjet gjyqësore gjatë viteve.

Sipas palës së Jolie, procesi gjyqësor i verës nuk do të kishte ndodhur nëse Pitt do të kishte blerë pjesën e Jolie kur ajo bëri ofertën.

Megjithatë, avokatët e Jolie pretendojnë se Pitt sugjerojnë se aktori kishte frikë se dokumentet e vulosura të përfshira në betejën e tyre të veçantë, shumëvjeçare të kujdestarisë mund të bëheshin publike.

“Dosja e mbyllur e Jolie, e cila përfshinte email, përmbledhje të dëshmive të pritshme të familjes dhe prova të tjera, shkaktoi frikën e Pitt se informacioni mund të bëhej publik përfundimisht”, shkruan avokatët.

Një dosje e qershorit të vitit 2023 nga ekipi ligjor i Pitt, megjithatë, pretendon se Jolie ishte ajo që sugjeroi një “klauzolë edhe më të gjerë mospërçmimi” si pjesë e marrëveshjes, dhe ekipi i Pitt paraqiti një “më të ngushtë” “që synonte të mbronte biznesin”.

“Klauzola gjithashtu bëri të qartë se nuk do të kishte asnjë kufizim në aftësinë e Jolie për të folur në lidhje me procedurat e divorcit ose kujdestarisë së Pitt dhe Jolie. Ai parashikonte në mënyrë specifike: Megjithatë, ky angazhim nuk do të kufizojë aftësinë, për asnjë palë, për të bërë ndonjë pretendim, paraqitje ose dëshmi në çdo procedurë ligjore”, u tha tutje në dosjen në fjalë.

Një burim nga ana e Pitt tha në qershor të vitit 2023 se “klauzola e mospërçmimit në kontratë” ishte një transaksion biznesi “totalisht standard”; ndërkohë, një burim i Jolie pretendoi se Pitt “refuzoi të përfundonte shitjen e Miraval me Jolie, përveç nëse ajo do pranonte të heshtte për abuzimin”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore