Lajme

Avioni Boeing humb kontrollin në një fluturim të Air France


Pilotët e një avioni Boeing 777-300ER të Air France kanë humbur kontrollin për disa sekonda teksa po përgatiteshin të uleshin në aeroportin e Parisit, Charles de Gaulle.

Për këtë, atyre iu desh të anulonin procedurën e zbritjes, të shkonin rreth ndalesës dhe të uleshin më vonë.

Lajmi është konfirmuar edhe nga Bea, zyra franceze për hetime dhe analiza mbi sigurinë e aviacionit civil.

Avioni në fjalë kishte qenë në shërbim për 17 vjet.

Nga ana tjetër, mbetet e paqartë se sa pasagjerë kanë qenë në bord dhe kompania nuk e ka bërë të qartë këtë.

Teksa avioni i afrohej aeroportit të Parisit, pilotët kanë hasur probleme me menaxhimin e tij.

Një zëdhënës i Bea-s ka sqaruar se ekspertët po analizojnë të dhënat në dy kutitë e zeza të avionit. Njëra regjistron audion e kabinës, tjetra ruan të gjithë parametrat e fluturimit.

Poe ende është herët për të kuptuar nëse do të hapet një hetim për incidentin.

“Air France konfirmon se stafi i fluturimit AF11 duhej të anulonte uljen, të bënte një xhiro për një problem teknik gjatë zbritjes”, ka thënë një zëdhënës i kompanisë.

“Ekuipazhi e trajtoi situatën dhe e uli avionin normalisht pas një tentative të dytë”, ka treguar.

Dhe kompanisë “i vjen keq për shqetësimin e shkaktuar ndaj udhëtarëve”.

Sakaq, ka kujtuar se “ekuipazhet janë të trajnuara dhe udhëzuara rregullisht për këto procedura, të cilat përdoren nga të gjitha linjat ajrore për të garantuar sigurinë e fluturimeve dhe pasagjerëve”.

 

Marrë nga “Corriere della Sera”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore