Film

“Avatar: The Way of Water” kalon shifrën e 2 miliardë dollarëve fitim


Një tjetër super sukses i korrur nga James Cameron në fundjavën që lamë pas.

Vazhdimi i tij i shumëpritur “Avatar: The Way of Water” ka fituar mbi 2 miliardë dollarë në të gjithë botën.

Ky total vjen pas arkëtimit të filmit nga kjo fundjavë, e cila është e gjashta radhazi që filmi ka zënë vendin nr. 1 që nga publikimi i tij në dhjetor.

“Avatar: The Way of Water” është vazhdimi i epikës së Cameron të vitit 2009 “Avatar”, i cili mbetet në krye të listës së filmave më të shitur të të gjitha kohërave, sipas Box Office Mojo.

Një tjetër nga filmat e Cameron është gjithashtu në këtë grup me vlerë 2 miliardë dollarë – “Titanic” i vitit 1997.

Vetëm tre filmat e tij, të tjerë janë pjesë, “Star Wars: Episode VII – Force Awakens” i 2015-ës, “Avengers: Infinity War” nga 2018 dhe “Avengers: Endgame” nga një vit më vonë.

Prandaj Cameron është i vetmi regjisor që mund të mburret se tre nga kryeveprat e tij janë ndër gjashtë filmat që kanë bërë mbi 2 miliardë dollarë, si dhe në 6 filmat më të shitur të të gjitha kohërave.

Regjisori po planifikon të nxjerrë të paktën tre vazhdime të tjera të “Avatar” në vazhdim.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore