Lajme

Autoritetet italiane ndalojnë varkën e shpëtimit të emigrantëve të financuar nga Banksy


Autoritetet italiane kanë ndaluar një varkë shpëtimi emigrantësh të financuar nga artisti britanik i rrugës Banksy, pasi ajo iu përgjigj një thirrjeje fatkeqësie në Mesdheun qendror.

Anija, e lyer në rozë të ndezur dhe e quajtur Louise Michel, u konfiskua në portin e Lampedusa në lidhje me një shkelje të dyshuar të rregullave të reja italiane për anijet e shpëtimit të operuara nga organizata joqeveritare.

“Ne dimë për dhjetëra varka në vështirësi pikërisht përballë ishullit në këtë moment, por ne po pengohemi të asistojmë. Kjo është e papranueshme”, ka thënë ekuipazhi në një postim në Twitter.

Të dielën e 26 marsit, të paktën 29 persona nga Afrika Sub-Sahariane vdiqën teksa po përpiqeshin të arrinin në Itali pasi dy varka që i transportonin ata përtej Mesdheut u mbytën në brigjet e Tunizisë.

Gjatë fundjavës, autoritetet italiane udhëzuan Luiz Michel të shkonte në portin detar të Trapanit, pasi kishte kryer operacionin e parë të shpëtimit të shtunën, sipas një njoftimi për shtyp të rojës bregdetare italiane të lëshuar të dielën pasdite.

Për shkak të numrit të madh të thirrjeve nga njerëzit në vështirësi, ekuipazhi vendosi të kryente një tjetër shpëtim, duke rezultuar në shkelje të protokolleve të reja të prezantuara nga qeveria e ekstremit të djathtë të Italisë.

“Një nga varkat u përmbys”, ka treguar ekuipazhi.

Dhe 34 persona u nxorën nga uji gjatë natës. Një nënë dhe foshnja e saj pa ndjenja duhej të evakuoheshin, së bashku me një person tjetër në gjendje të rrezikshme për jetën.

Një anije e rojës bregdetare italiane ishte gjithashtu e pranishme, por injoroi thirrjet e vazhdueshme për ndihmë për rreth 37 minuta përpara se të mbështeste përfundimisht, ndërsa njerëzit ishin në ujë pikërisht përballë tyre.

Rojet bregdetare italiane u ankuan se anija e OJQ-së po “ndërlikonte një punë delikate të koordinimit të shpëtimit”, pasi qindra varka të tjera emigrantësh mbërritën në Lampedusa gjatë fundjavës.

Incidenti vjen disa javë pasi një anije e mbipopulluar prej druri me rreth 200 njerëz u shkatërrua në detet e stuhishme vetëm pak metra larg plazhit të Cutro-s.

Trupat e të paktën 90 personave janë gjetur deri më tani nga autoritetet, duke përfshirë dhjetëra fëmijë nga Afganistani, Siria, Irani, Pakistani dhe Iraku që po kërkonin strehim në Evropë.

“Autoritetet evropiane janë plotësisht të vetëdijshme për njerëzit në ankth në zonën e tyre,” u përgjigj OJQ-ja. “Megjithatë, ata bllokojnë Louise Michel që të largohet nga porti dhe të ofrojë ndihmë. Disa jetë njerëzish humbën jetën në dy anije ditën e djeshme. Këto vdekje nuk janë një aksident dhe as një tragjedi”.

Duke shfaqur një vepër arti të Banksy-t që përshkruan një vajzë me një jelek shpëtimi duke mbajtur një vozë sigurie në formë zemre, Louise Michel lundron nën një flamur gjerman.

Jahti me motor, i zotëruar më parë nga autoritetet doganore franceze, është më i vogël, por dukshëm më i shpejtë se anijet e tjera të shpëtimit të OJQ-ve.

Marrë nga “The Guardian”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore