Lajme

Australi, populli i zhgënjyer pas shtyrjes së bllokimit


Sidney, Australi

Zemërimi po rritet në Australi, ndërsa 13 milionë njerëz – rreth gjysma e popullsisë – vazhdojnë të bllokuar për të shuar shpërthimet e COVID-19.

Australia e Jugut, Victoria dhe pjesë të Uellsit të Ri Jugor u futën në një bllokim të ri të martën e 20 korrikut.

Më pak se 14% e australianëve janë vaksinuar – vlerësimi më i keq midis kombeve të OECD-së.

Dy qytetet më të mëdha të Australisë, Sidney dhe Melbourne, janë ndër vendet me të cilat po përballen me pasiguri se kur do të rihapen.

Shumë njerëz kanë shprehur zhgënjimin për masat dhe orën policore pas 18 muajsh të bllokuar nga pandemia.

Rihapjet në Mbretërinë e Bashkuar dhe SHBA kanë rritur presionin mbi qeverinë federale.

Kryeministri Scott Morrison është kritikuar ashpër për shkallën e ngadaltë të vaksinimit, por u ka rezistuar thirrjeve për të kërkuar falje.

Morrison përmend vazhdimisht suksesin e Australisë në mbajtjen e infeksioneve të përgjithshme shumë poshtë në krahasim me shtetet e tjera. Ka regjistruar 915 vdekje.

Më tej, kryeministri vuri në dukje se Mbretëria e Bashkuar kishte parë mbi 90 vdekje në një ditë të vetme të martën.

Deri vonë, Australia ishte vlerësuar kryesisht për strategjinë e saj të mbylljes së kufijve, programeve të karantinës dhe bllokimeve të parakohshme.

Por varianti shumë ngjitës Delta ka sfiduar këto mbrojtje në muajin e kaluar.

Shpërthimi në Sidney – qyteti më i madh i Australisë – ka infektuar më shumë se 1 mijë e 500 njerëz.

Zyrtarët raportuan 110 raste të reja të mërkurën, pavarësisht javës së katërt të bllokimit të qytetit.

Banorët nuk duhet të largohen nga shtëpitë e tyre, përveç për blerje ushqimesh, ushtrimesh dhe arsye të tjera thelbësore.

Ekziston frika se bllokimi i Sidney-t mund të shtrihet deri në shtator, pasi modelimi tregoi se qyteti mund të mbetet me muaj deri në eliminimin e rasteve.

Australianët e jugut do të durojnë shtatë ditë në shtëpi, pasi u gjetën pesë raste të variantit Delta.

Victoria – e cila pa 22 infeksione të reja të mërkurën – do të mbajë bllokimin e saj deri të paktën të martën.

Muajin e kaluar, gjithsej shtatë qytete ishin në bllokim për një periudhë të shkurtër.

Autoritetet australiane janë të përkushtuara për të eliminuar krejt rastet lokale, derisa shumica e njerëzve të vaksinohen.

Kritikët thonë se reklamimi i gabuar në lidhje me rrezikun e rrallë të mpiksjes së gjakut të vaksinës AstraZeneca, ka bërë që shumë australianë të hezitojnë ta marrin atë.

Australia ka furnizime të kufizuara të vaksinave të tjera të autorizuara, përkatësisht Pfizer-in.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore