Shqipëria

Atentati ndaj prokurorit të Durrësit, shtyhet sërish seanca gjyqësore


Është shtyrë sërish procesi gjyqësor ndaj Redjan Rrajës dhe Arjol Halilajt, të akuzuar për atentatin, ku mbeti i vrarë Andi Maloku, të plagosur Aleksandër Laho dhe prokurori i Durrësit, Arjan Ndoja.

Redjan Rraja kishte zgjedhur një avokat tjetër, i cili kërkoi kohë të njihej me dosjen. Bëhet me dije se seanca e radhës u vendos për datën 15 qershor, ora 10.

Ngjarja ndodhi në autostradën Tiranë-Durrës në afërsi të mbikalimit të Shkozetit. Drejt makinës së prokurorit u qëllua me breshëri automatiku. Pas kësaj makina doli nga rruga, dhe humbi jetën shoferi i prokurorit, 30-vjeçari Maloku, i cili kishte marrë një plumb në gjoks dhe nuk mundi t’i mbijetonte plagëve.

Dy të akuzuarit kryesorë të ngjarjes janë Redjan Rrajën dhe Arjol Halilajn.

Më herët, seanca gjyqësore ndaj Rrajës dhe Halilajt u shty për shkak të mungesës së një prej të pandehurve dhe prokurorit Ndoja, i cili është palë e dëmtuar në proces.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore