Pajisje

Artistët në Kinë po bojkotojnë platformat më të mëdha për shkak të AI


Artistët në Kinë po bojkotojnë një nga platformat më të mëdha të mediave sociale për shkak të ankesave për përdorimin e inteligjencës artificiale për të gjeneruar imazhe.

Debati filloi në gusht, kur Snow Fish akuzoi platformën Xiaohongshu se ka përdorur punën për të trajnuar inteligjencën artificiale Trik AI pa dijeninë e tij.

Trik AI është i specializuar në gjenerimin e artit digjital në stilin e pikturave tradicionale kineze, por ende nuk është publikuar zyrtarisht.

Snow Fish u bë e vetëdijshme për këtë çështje kur miqtë i dërguan postime të artit të tyre nga platforma, që dukeshin shumë të ngjashme me punën e saj origjinale.

Polemika ndodhi pak kohë pasi Kina zbuloi rregullat për inteligjencën artificiale, duke u bërë një nga vendet e para që rregulloi këtë.

Platforma Xiaohongshu dhe Trik AI nuk kanë komentuar akuzat dhe nuk kanë publikuar informacion mbi burimet që janë përdorur për trajnimin e programit të tyre.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore