Lajme

Artem Uss u arratis nga Italia me ndihmën e një grupi kriminal nga Serbia


Biznesmeni i lidhur me Kremlinin, Artem Uss, i akuzuar për eksportimin e paligjshëm të teknologjisë ushtarake amerikane në Rusi, u arrestua në Itali me kërkesë të SHBA-ve.

Më pas ai u zhduk.

Uss, djali i një politikani të fuqishëm rus të afërt me presidentin, Vladimir Putin, mundi të arratisej përsëri në Moskë pasi Italia i dha atij arrest shtëpiak, pavarësisht nga paralajmërimet amerikane.

Ai iu shmang policisë italiane duke përdorur makina dhe një rrjet ndërkombëtar ndihmësish, duke përfshirë një bandë kriminale serbe, sipas njerëzve të njohur me ngjarjet.

Të paktën kështu shkruan “Washington Journal”.

Afera ka krijuar fërkime mes SHBA-ve dhe Italisë, duke penguar përpjekjet e Romës për t’u paraqitur si një partner i besueshëm në konfrontimin e Perëndimit me Moskën për luftën në Ukrainë.

Italia kishte miratuar ekstradimin e Artem Uss në SHBA, ku ai u përball me akuza penale për shkelje të sanksioneve për teknologjinë ushtarake dhe naftën dhe pastrim parash.

Nëse shpallej fajtor ai përballje me 30 vjet burg.

Uss tha se akuzat ishin të motivuara politikisht.

Ambasada amerikane në Romë theksoi se se ishte “e zhgënjyer” që Uss kishte mundur të ikte.

Privatisht, zyrtarët amerikanë ishin të frustruar nga dështimi i autoriteteve italiane për t’u shpjeguar atyre se çfarë shkoi keq, sipas një personi të njohur me këtë çështje.

“Sigurisht që kishte anomali”, tha kryeministrja italiane, Giorgia Meloni, pas arratisjes së Uss.

Ndër to, tha ajo, ishte vendimi i gjyqtarëve “për ta mbajtur atë në arrest shtëpiak për arsye të dyshimta dhe për të ruajtur vendimin edhe kur kishte një vendim për ekstradim”.

Dështimi i Italisë për të parandaluar arratisjen e Uss ngriti dyshime për korrupsion të mundshëm, marrëveshje të fshehtë ose agjenda pro-ruse në pjesë të qeverisë ose gjyqësorit.

Ky tregim, i bazuar në dokumente dhe intervista me zyrtarë italianë dhe njerëz të tjerë, tregon se si arratisja e Uss erdhi pjesërisht nga një sistem i mbingarkuar drejtësie, ku burgimi shihet si një masë e fundit.

Përveç kësaj, Roma nënvlerësoi rëndësinë e Uss si për Moskën ashtu edhe për Washingtonin dhe nuk mori masat e mjaftueshme paraprake, thonë disa ekspertë ligjorë.

La moglie, il telefono (non sequestrato) e il piano perfetto: tutti i misteri della fuga di Artem Uss

Roli i Uss

Biznesi kryesor i Artem Uss ishte importi dhe eksporti, nga nafta te gjysmëpërçuesit.

Babai i të arratisurit, drejtor i gjigantit shtetëror të naftës Rosneft, ka punuar ngushtë me shefin e Rosneft, Igor Sechin, një nga oligarkët më të afërt me Putinin.

Interesat e biznesit të familjes Uss shtrihen në të gjithë globin, nga pasuritë e paluajtshme në Londër, tek një kompani e hapësirës ajrore në Malajzi, tek një hotel në Sardenjë.

Vitin e kaluar, SHBA-të shtuan babë e bir në listën e të sanksionuarve.

Më 17 tetor, policia italiane arrestoi Artem Uss në aeroportin Malpensa të Milanos teksa po përgatitej të hipte në një fluturim për në Stamboll, një ndalesë e zakonshme rrugës për në Moskë.

Policia gjermane arrestoi partnerin e tij të biznesit. Uss u dërgua në një burg në një periferi të Milanos.

Shtetet e Bashkuara i kërkuan Italisë ta mbante atë.

Në letër thuhej se gjashtë persona të kërkuar për ekstradim në SHBA ishin arratisur nga arresti shtëpiak në Itali vetëm në tre vitet e mëparshme.

Me kalimin e viteve, Italia ka fituar një reputacion si një vend ku të pandehurit dhe të dënuarit e profilit të lartë mund të shmangin qelitë e burgut me lehtësi relative.

Sistemi i tepërt i drejtësisë mbështetet shumë në arrestin shtëpiak dhe kufizime më të vogla, të tilla si ndalimet e udhëtimit.

Vetëm ata që konsiderohen veçanërisht të rrezikshëm ose në rrezik më të madh fluturimi duhet të mbajnë monitor të kyçit të këmbës.

Ashtu si shumë në elitën ruse, Uss zotëronte prona në Itali, të cilën gjykata e Milanos e trajtoi si një tregues se ai nuk do të ikte.

Në fillim të dhjetorit, Uss filloi arrestin e tij shtëpiak në një komunitet të lartë të mbyllur pranë Milanos.

Atij iu lejua një telefon celular, akses në internet dhe vizitorë.

Artem Uss si oppone all'estradizione negli USA: "Comprava tecnologia per i tank di Putin in Ucraina" - Il Riformista

Policia ushtarake e karabinierëve e kontrollonte disa herë në ditë, përfshirë edhe mëngjesin e ditës kur u arratis.

Inteligjenca italiane nuk e mbajti Uss nën vëzhgim.

Më 22 mars, një ditë pasi gjykata e Milanos miratoi kërkesën e SHBA-ve për ekstradim, Uss u zhduk.

Byzylyku i tij i kyçit të këmbës, i cili funksiononte vetëm në rrjetin Wi-Fi të banesës, lajmëroi Karabinierët në orën 13:52. se ai ishte larguar nga ndërtesa.

Në momentin që mbërriti policia, ishte tepër vonë.

Një bandë kriminelësh serbë ndihmuan për ta nxjerrë jashtë Italisë, tha një nga personat e njohur me atë që ndodhi.

Autoritetet italiane besojnë se agjentët e inteligjencës ruse nuk ishin të përfshirë drejtpërdrejt në arratisje, sepse rreziku ishte shumë i lartë që ata të vëzhgoheshin.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore