Kosova

Arrijnë vaksinat e para anti-COVID për fëmijë në Kosovë


Në Kosovë kanë arritur vaksinat e para anti-COVID për fëmijë të dhuruara nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

“Sot, në Kosovë mbërritën vaksinat e para pediatrike kundër COVID-19, të dhuruara nga SHBA-ja, kjo dërgesë me doza pediatrike do të ndihmojë në mbrojtjen e fëmijëve nga ky virus vdekjeprurës”, thuhet në njoftimin e USAID-it.

Ndryshe, Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik të Kosovës, ka bërë të ditur të mërkurën se në mbi 15 për qind ka shkuar pozitiviteti i rasteve me COVID-19 në raport me testimet në vend.

Sipas të dhënave të IKSHPK-së, të mërkurën janë regjistruar 43 raste të reja nga testimi i 275 mostrave.

Kosova, muajve të fundit nuk ka pasur shifër kaq të lartë të rasteve të reja pozitive.

IKSHPK, ka bërë të ditur se gjatë 24 orëve janë shëruar 8 persona.

Ndërsa, numri i rasteve aktive është 154.

Brenda 24 orëve të fundit, në Kosovë janë vaksinuar 46 persona.

Numri i personave të vaksinuar me dozën e parë arrin në 903 mijë e 367, kurse numri i të vaksinuarve me të dy dozat është 823 mijë e 608.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore