Lajme

Arratisja e madhe e puçistëve të Bolsonaros: 62 nga 200 të arrestuarit ikën në Argjentinë, Uruguaj dhe Paraguaj


Shumë prej tyre, shumica, kanë thyer prangat elektronike dhe janë arratisur. Si të ishin të përndjekur politikë. Në realitet, për drejtësinë braziliane, ata janë thjesht kriminelë të thjeshtë.

Puçistët, në veçanti. Kanë gjetur strehim në Argjentinë, Uruguai dhe Paraguai. Mjaftonte të kalonin kufijtë për t’u ndjerë të sigurt. Javier Milei, përveç të tjerash, është mbështetësi më i zjarrtë dhe aleati i Jair Bolsonaro-s dhe do të ishte i mëshirshëm me mbështetësit e tij.

Por arratisja zgjati më pak se një muaj.

Policia Federale, me urdhër të këshilltarit të Gjykatës së Lartë Alexander de Moraes, vuri re se diçka nuk shkonte. Nga mbi 200 të hetuar dhe pjesërisht tashmë të dënuar për përpjekje për grusht shteti dhe terrorizëm, të paktën gjysma kishte shkelur masat e mbikëqyrjes dhe detyrimet e arrestit shtëpiak. Ata ishin zhdukur.

Konfirmimi erdhi me një operacion dy javë më parë kur u zbulua se 62 prej personave që duhej të arrestoheshin nuk ishin më të gjurmueshëm. U desh pak për të kuptuar se ata ishin strehuar në vendet fqinje për të shmangur një gjyq ku rrezikonin deri në 20 vjet burg. Në fillim, Argjentina bëri sikur nuk dinte gjë dhe shpesh e mohonte.

Por përballë hapave zyrtarë, me ministrinë e Jashtme braziliane që protestonte dhe kujtonte se ata të arratisur ishin të hetuar dhe shpesh tashmë të dënuar për sulmin ndaj ndërtesave të Kongresit, Gjykatës së Lartë dhe Presidencës së bashku me mijëra mbështetës të tjerë të Jair Bolsonaro-s, duke i shkatërruar ato, Buenos Airesi u detyrua të pranonte se një gjashtëdhjetë prej tyre ishte lejuar, përveç dy që nuk kishin dokumentet në rregull.

Arratisja nga Brazili nuk ishte mister. Ata që ishin strehuar në Argjentinë kishin nisur një mbledhje fondesh në internet për të ndihmuar të arratisurit të jetonin si të mërguar. Që nga fillimi, 1200 të arrestuarit, më vonë të reduktuar në 800, disa ditë pas sulmit të 8 janarit 2023, janë deklaruar të pafajshëm.

Për ta, hyrja në sheshin e Tre Pushteteve dhe plaçkitja e ndërtesave ishin një reagim ndaj një rezultati zgjedhor që e konsideronin, dhe ende e konsiderojnë, të manipuluar. Fitorja, megjithëse e ngushtë, e Lulës ndaj Bolsonaro-s, ishte një padrejtësi që duhej rregulluar. Edhe me dhunë. Shembulli i Capitol Hill një vit më parë kishte mësuar shumë në Brazil.

Pas zbulimit të arratisjes, 13 prej tyre lanë Argjentinën duke humbur gjurmët. Këtë e ka deklaruar qeveria e Milei që për të shmangur një krizë diplomatike me fqinjët ka kthyer përgjigje kërkesës së ministrisë së Jashtme braziliane për 143 puçistë që mungojnë.

Informacionet kanë të bëjnë vetëm me 62; për të tjerët nuk dihet asgjë. Disa kanë ndryshuar emrat, të tjerët janë fshehur diku, të tjerë kanë ikur në Evropë ose SHBA. Por disa kanë kërkuar zyrtarisht azil për arsye politike. Ligji argjentinas parashikon shqyrtimin e kërkesave individuale përpara se të lejohet ekstradimi që Brazili po përgatitet të paraqesë. Procedura mund të jetë e gjatë.

Buenos Aires nuk dëshiron të nxisë një klimë tashmë të tensionuar me Brazilin. Midis Milei dhe Lula-s nuk ka shumë empati. Në vizitën e vetme që presidenti i ekstremit të djathtë ka bërë në gjigantin e Amerikës së Jugut ka takuar Bolsonaro-n, jo homologun e tij.

Kështu, për të shmangur keqkuptimet dhe për të mos u dukur si një tokë që mirëpret puçistët, qeveria argjentinase ka mohuar, në përgjigjen e saj ndaj asaj braziliane, ekzistencën e një “pakti të pandëshkueshmërisë” midis Milei dhe Bolsonaro-s.

“Nuk e kemi lidhur me askënd”, lexohet në deklaratën e zëdhënësit të presidencës, Manuel Adorni.

“Në letrën që na keni dërguar si ministri i Jashtëm përmendni Bolsonaro-n. Por ne nuk e kemi bërë me të, as nuk do ta bëjmë me të tjerët. Çështja ka të bëjë me një çështje gjyqësore. Drejtësia do të marrë masat përkatëse kur të vijë momenti për t’i marrë dhe ne do t’i respektojmë siç respektojmë çdo vendim gjyqësor”.

Marrë nga La Repubblica, përshtatur për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore