Boterori 2022

Argjentina mbërrin në Buenos Aires me trofeun e artë


Skuadra fituese e Kupës së Botës, Argjentina mbërriti në shtëpi në një Buenos Aires të ngazëllyer në orët e para të mëngjesit të së martës, me turma masive që kishin mbushur rrugët dhe brohoritnin kthimin e kampionëve të tyre.

Kapiteni Lionel Messi doli i pari nga avioni, duke mbajtur lart trofeun e artë, i ndjekur nga skuadra e tij triumfuese në një tapet të kuq në aeroport, i përshëndetur nga gazetarët, zyrtarët dhe një bandë live.

Teksa autobusi i ekipit nisej nga aeroporti, ai u përmbyt menjëherë nga tifozë brohoritës të veshur me ngjyrat kombëtare bardhekaltër.

Videot tregojnë autobusin që shkon përpara ngadalë pas një eskorte policie, i rrethuar nga dhjetëra mijëra njerëz që valëvisin flamurin argjentinas dhe ndezin fishekzjarre gjatë natës.

Ajri ishte i mbushur me brohoritje ndërsa turma këndonte dhe kërcente; lojtarët, duke qëndruar në kuvertën e hapur të sipërme, u tundën me dorë mbështetësve të tyre adhurues.

Qindra mijëra tifozë pritet të vijnë në rrugët e kryeqytetit më vonë të martën për paradën e fitores së ekipit pas fitores së tyre emocionuese me penallti ndaj Francës në Katar të dielën.

E marta është shpallur festë kombëtare në vend.

Skuadra fillimisht do të kalojë natën në terrenin stërvitor të Federatës Argjentinase të Futbollit, sipas agjencisë shtetërore të medias Télam.

Turmat e tifozëve kishin zbarkuar në vendin e stërvitjes të hënën përpara mbërritjes së ekipit, me foto që tregonin tifozët që gëlonin nga makinat e parkuara në terren.

Disa u shtrinë në batanije në bar, ndërsa të tjerët u ulën në karrige pikniku rreth ftohësve.

Rikthimi i shumëpritur i skuadrës vazhdon disa ditë festimesh të pandërprera në të gjithë vendin dhe mes tifozëve jashtë shtetit, pas fitores shpërthyese të Argjentinës kundër Francës.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore