Biznes

Arabia Saudite do të shesë aksione të Saudi Aramco me vlerë 12 miliardë dollarë


Arabia Saudite po shet aksione me vlerë rreth 12 miliardë dollarë në kompaninë e saj kombëtare të naftës Saudi Aramco, pasi mbretëria kërkon kapital të mëtejshëm për fondin e pasurisë sovrane.

Qeveria saudite do të shesë të paktën 0,64 për qind të kompanisë më të madhe të naftës në botë.

Mbretëria Saudite ka gjithashtu opsionin për të shitur deri në 154.5 milionë aksione shtesë me çmimin përfundimtar.

Nëse opsioni ushtrohet plotësisht, do t’i jepte mbretërisë një miliardë dollarë shtesë.

Amin Nasser, shefi ekzekutiv i Saudi Aramco, ka thënë se koha e shitjes ishte vendosur nga qeveria, por se oferta ishte një mundësi për kompaninë për të zgjeruar bazën e saj të investitorëve ndërkombëtarë.

Ai nuk ka pranuar të emërojë ndonjë investitor spirancë në ofertë, duke thënë se procesi do të fillojë më 2 qershor dhe do të përfundojë më 6 qershor.

“Ky transaksion ofron një mundësi për investitorët aktualë dhe të rinj për të ndërtuar një pozicion të konsiderueshëm në Saudi Aramco me një çmim ku ne besojmë se kompania ofron vlerë tërheqëse dhe rritje për aksionarët tanë”, ka thënë ai.

Po ashtu ai ka shtuar se Saudi Aramco kishte paguar 98 miliardë dollarë në dividentë në vitin 2023 dhe pritet të paguajnë 124 miliardë dollarë këtë vit.

Çmimi i aksionit të Aramco ka rënë që nga fillimi i vitit. Por Nasser ka mohuar që oferta dytësore ishte me një zbritje ndaj ofertave publike së saj të suksesshme në vitin 2019.

Këshilltarët e Saudi Aramco kanë qenë në Arabinë Saudite duke bërë përgatitjet e fundit për një ofertë dytësore të aksioneve për disa ditë, përpara se të merrej një vendim nga Princi i Kurorës Mohammed bin Salman, sipas njerëzve me njohuri për këtë çështje.

Oferta përfaqëson kulmin e një plani shumëvjeçar për të shitur më shumë aksione në prodhuesin shtetëror të naftës pas listimit të tij rekord në vitin 2019.

Shitja gjithashtu përkon me takimin ministror dy herë në vit të OPEC, i cili zhvillohet të dielën, kur karteli i udhëhequr nga Arabia Saudite do të vendosë për nivelet e prodhimit të naftës për pjesën tjetër të vitit.

Këshilltarët e Saudi Aramco janë përfshirë në përgatitjet e ndalimit për një shitje të aksioneve për muaj të tërë.

Në të paktën dy raste qeveria ka vendosur të mos ecë përpara në momentin e fundit, ka thënë një nga njerëzit.

Shitja vjen pasi Arabia Saudite po shqyrton disa mega-projekte mes shqetësimeve për koston e një plani ambicioz të diversifikimit ekonomik.

Me qeverinë e fokusuar në ruajtjen e rritjes së fuqishme përtej industrisë së naftës, fondi sovran i pasurisë së mbretërisë, Fondi i Investimeve Publike (PIF), ka të ngjarë të jetë përfituesi kryesor i shitjes së aksioneve në gjeneruesin kryesor të të ardhurave të vendit.

Nasser ka thënë se shitja nuk do të përfitonte nga planet e shpenzimeve kapitale të Aramco.

PIF është mjeti kryesor i investimit që Princi i Kurorës po përdor për të drejtuar rinovimin e ekonomisë saudite dhe ishte marrësi kryesor i fondeve nga IPO-ja origjinale në fund të 2019-ës.

Në atë listim, Arabia Saudite ngriti një fillestar prej 25.6 miliardë dollarësh duke shitur 3 miliardë aksione, ekuivalente me 1.5 për qind të kompanisë, me të ardhurat që shkojnë në PIF.

Një muaj më vonë ajo shiti 450 milionë aksione të tjera, duke i rritur të ardhurat e shitjes në 29.4 miliardë dollarë.

Qeveria ka rritur vazhdimisht fondet e PIF në vitet e fundit, duke përfshirë 40 miliardë dollarë nga rezervat valutore të bankës qendrore në fillimin e pandemisë.

Më pas, shteti transferoi 4 për qind të aksioneve të Saudi Aramco në PIF në fillim të vitit 2023, e ndjekur nga 8 për qind të tjera marsin e kaluar.

Transferimet ndihmuan në rritjen e madhësisë së aseteve të PIF nën menaxhim dhe i siguruan asaj një burim të ardhurash përmes dividentëve të Saudi Aramco.

Kompania ka thënë se shitja e fundit e aksioneve do të vinte nga aksionet e qeverisë dhe jo nga PIF.

PIF kishte 925 miliardë dollarë aktive nën menaxhim në fund të vitit 2023, me një qëllim të deklaruar për ta rritur atë në rreth 1 trilion dollarë deri në vitin 2025.

Marrë nga “Financial Times”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore