Aplikacione

Apple urdhërohet të tërheqë WhatsApp nga App Store në Kinë


Apple ka tërhequr aplikacionet WhatsApp dhe Threads në pronësi të Meta-s nga dyqani i aplikacioneve në Kinë me urdhër të qeverisë.

Çka ka përshkallëzuar potencialisht luftën mbi teknologjinë midis Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Kinës.

Prodhuesi i iPhone ka thënë se rregullatori kinez i internetit, Administrata e Hapësirës Kibernetike, urdhëroi heqjen e WhatsApp dhe Threads nga dyqani i aplikacioneve për shkak të shqetësimeve të sigurisë kombëtare.

Apple sakaq ka deklaruar se ishte në përputhje sepse “ne jemi të detyruar të ndjekim ligjet në vendet ku operojmë, edhe kur nuk pajtohemi”.

Një person i informuar për situatën ka thënë se qeveria kineze kishte gjetur përmbajtje në WhatsApp dhe Threads për presidentin e Kinës, Xi Jinping, që ishte nxitëse dhe shkelte ligjet e vendit për sigurinë kibernetike.

Specifikat e asaj që ishte në përmbajtje ishin të paqarta, sipas tij.

Disa aplikacione të tjera globale të mesazheve janë hequr gjithashtu nga App Store i Apple në Kinë, duke përfshirë Signal, i cili është me bazë në SHBA dhe Telegram, i cili është me bazë në Dubai, sipas Appfigures, një firmë kërkimore tregu.

Veprimet i shtynë Apple dhe Meta në një grindje intensive mbi teknologjinë midis SHBA-ve dhe Kinës.

Në SHBA, Dhoma e Përfaqësuesve po përgatitej të votonte një projektligj sa më shpejt këtë fundjavë që do të detyronte kompaninë kineze të internetit ByteDance të shesë aplikacionin e saj të njohur video TikTok ose ta ndalojë atë në SHBA.

Ligjvënësit amerikanë kanë thënë se TikTok përbën një kërcënim për sigurinë kombëtare për shkak të lidhjeve të tij me Kinën. Zyrtarët kinezë kanë dënuar shtytjen për të detyruar shitjen e TikTok.

Shtëpia e Bardhë gjithashtu ka punuar kohët e fundit për të kufizuar aksesin e Pekinit në teknologjitë e avancuara që mund të përdoren në luftë, si dhe për të zgjeruar kufizimet në dollarë amerikanë që përdoren për të financuar zhvillimin e teknologjive të tilla brenda kufijve kinezë.

Pekini është përgjigjur duke ndaluar çipat e memories nga prodhuesi amerikan i çipave Micron dhe duke lëvizur për të frenuar shitjet e kompanive të tjera amerikane të çipave.

Kina ka bllokuar prej kohësh faqet e internetit amerikane, duke përfshirë Facebook dhe Instagram, duke përdorur një sistem të përpunuar të quajtur Great Firewall.

Teksa WhatsApp, një nga shërbimet më të njohura të mesazheve në botë, dhe Threads, një aplikacion i ngjashëm me X për biseda digjitale, lejoheshin në dyqanet e aplikacioneve, ato nuk u përdorën gjerësisht në Kinë.

Aplikacionet u zvogëluan nga ato kineze si WeChat, e cila është në pronësi të kompanisë kineze të internetit Tencent.

Megjithatë, përdoruesit kinezë kishin qenë në gjendje të shkarkonin WhatsApp dhe ta përdornin atë me ndihmën e një rrjeti privat virtual, ose VPN, të cilat përdoren për të vendosur lidhje të sigurta dhe për të parë përmbajtjen e ndaluar brenda Kinës.

WhatsApp ishte shkarkuar 15 milionë herë në iPhone në Kinë që nga viti 2017, ndërsa Threads ishte shkarkuar 470 mijë herë, sipas Appfigures.

Sakaq, Apple ka qenë më e prekshme se shumica e kompanive ndaj tensioneve në rritje midis SHBA-ve dhe Kinës.

Ajo u bë një nga kompanitë publike më të vlefshme në botë duke përdorur forcën e madhe të punës dhe muskujt e prodhimit të Kinës për të ndërtuar iPhone-ët e saj dhe më pas duke i shitur pajisjet klasës së mesme në rritje të vendit.

Kina tani përbën rreth një të pestën e shitjeve vjetore të Apple, më shumë se 68 miliardë dollarë vitin e kaluar.

Për vite me radhë, Apple është përkulur ndaj kërkesave të Pekinit që të bllokojë një sërë aplikacionesh, duke përfshirë gazetat, VPN-të dhe shërbimet e mesazheve të koduara.

Ndërtoi gjithashtu një qendër të dhënash në vend për të strehuar informacionin iCloud të qytetarëve kinezë, i cili përfshin kontakte personale, foto dhe email.

Ndërsa marrëdhëniet midis dy vendeve u përkeqësuan, Apple filloi të diversifikojë zinxhirin e saj të furnizimit dhe ka filluar të montojë iPhone, AirPods dhe Apple Watches në Indi dhe Vietnam.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore