Aplikacione

Apple në bisedime për të lejuar Gemini të fuqizojë veçoritë e iPhone


Kompania Apple është në bisedime për të ndërtuar motorin e inteligjencës artificiale Gemini të Google-it në iPhone, duke vendosur terrenin për një marrëveshje të suksesshme që do të trondiste industrinë e inteligjencës artificiale (AI).

Të dy kompanitë – sipas Bloomberg – janë në negociata aktive për të lejuar Apple të licencojë Gemini-n, grupi i modeleve gjeneruese të AI-së së Google-it, për të fuqizuar disa veçori të reja që vijnë në software-in e iPhone këtë vit.

Po ashtu, nga burimet e Bloomberg, rezulton se Apple ka zhvilluar së fundmi diskutime me OpenAI dhe ka konsideruar përdorimin e modelit të tij.

Nëse një marrëveshje ndërmjet Apple dhe Google realizohet, ajo do të bazohej në partneritetin e kërkimit të dy kompanive.

Për vite me radhë, Google i Alphabet i ka paguar Apple miliarda dollarë çdo vit për ta bërë motorin e saj të kërkimit opsionin e paracaktuar në shfletuesin e internetit Safari në iPhone dhe pajisje të tjera.

Por të dy palët nuk kanë vendosur për kushtet ose markën e një marrëveshjeje të AI-së ose nuk kanë finalizuar se si do të zbatohej.

Një marrëveshje do t’i jepte Gemini-t një avantazh kyç me miliarda përdorues të mundshëm. Por mund të jetë gjithashtu një shenjë se Apple nuk është aq larg me përpjekjet e AI-së sa disa mund të kishin shpresuar.

Dhe kërcënon të tërheqë një shqyrtim të mëtejshëm antitrust të të dy kompanive.

Apple po përgatit aftësi të reja si pjesë e iOS 18 bazuar në modelet e veta të AI. Por këto përmirësime do të përqendrohen në veçoritë që funksionojnë në pajisjet e tij, në vend të atyre të ofruara përmes cloud.

Apple po kërkon një partner për të bërë ngritjen e rëndë të AI-së gjeneruese, duke përfshirë funksionet për krijimin e imazheve dhe shkrimin e eseve bazuar në udhëzime të thjeshta.

Që nga fillimi i vitit të kaluar, Apple ka testuar modelin e vet të koduar Ajax.

Disa punonjës gjithashtu kanë provuar një chatbot bazë të quajtur Apple GPT.

Por teknologjia e Apple mbetet inferiore ndaj mjeteve nga Google dhe rivalëve të tjerë, sipas burimeve të Bloomberg, duke e bërë një partneritet të duket si opsioni më i mirë.

Një marrëveshje me Apple do të ishte partneriteti i profilit më të lartë të Google për Gemini deri më sot dhe mund të ishte një ndihmë e madhe për përpjekjet e kompanisë për AI-në.

Apple ka më shumë se 2 miliardë pajisje në përdorim aktiv që potencialisht mund të bëhen shtëpia e Google Gemini më vonë këtë vit.

Në janar, Samsung Electronics prezantoi telefona inteligjentë të rinj me veçori të AI të mundësuar nga Gemini.

Por një partneritet mes dy gjigantëve të Silicon Valley ka të ngjarë të tërheqë vëmendjen e rregullatorëve.

Marrëveshja aktuale e Google me Apple për kërkim është tashmë fokusi i një padie nga Departamenti amerikan i Drejtësisë.

Qeveria ka pretenduar se kompanitë kanë funksionuar si një entitet i vetëm për të vendosur tregun e kërkimit në pajisjet celulare.

Dyshja e ka justifikuar marrëveshjen duke thënë se Apple beson se cilësia e kërkimit të Google është superiore ndaj rivalëve dhe se është e lehtë të ndryshosh ofruesit në iPhone.

Marrëveshja midis Apple dhe Google është gjithashtu nën kritika në Bashkimin Evropian, gjë që po e detyron Apple të bëjë më të lehtë për konsumatorët që të ndryshojnë motorin e tyre të kërkimit të paracaktuar larg Google.

Teksa presioni rregullator rritet dhe inteligjenca artificiale bëhet më e përhapur, marrëveshja aktuale e kërkimit përfundimisht mund të jetë më pak fitimprurëse për të dyja kompanitë.

Është e mundur që një marrëveshje e re rreth AI mund të ndihmojë në kompensimin e kësaj.

Financimi i OpenAI i Microsoft ka tërhequr kontrollin e vet rregullator, me Komisionin Federal amerikan të Tregtisë që shqyrton nëse ajo marrëveshje mund të shkelë ligjet antitrust.

Teksa bisedimet midis Apple dhe Google mbeten aktive, nuk ka gjasa që ndonjë marrëveshje të shpallet deri në qershor, kur prodhuesi i iPhone planifikon të mbajë Konferencën e tij vjetore të Zhvilluesve në mbarë botën.

Është e mundur që kompanitë të mos arrijnë një marrëveshje ose Apple të zgjedhë përfundimisht të shkojë me një ofrues tjetër gjenerues të AI, si OpenAI.

Ose Apple teorikisht mund të prekë partnerë të shumtë, siç bën me kërkimin në shfletuesin e saj të internetit.

Ofruesit e tjerë gjenerues të AI-së përfshijnë Anthropic, i cili ofron një chatbot të quajtur Claude.

Sakaq, Gemini ka rrëmbyer imagjinatën e konsumatorëve dhe bizneseve, por nuk ka kaluar pa polemika.

Muajin e kaluar, përdoruesit zbuluan se sistemi ndonjëherë trajtonte në mënyrë të pasaktë racën e individëve të përshkruar në imazhet e krijuara nga AI.

Sundar Pichai, shefi ekzekutiv i Google, e quajti çështjen “plotësisht të papranueshme” dhe gjenerimi i imazhit u ndërpre.

Tim Cook, CEO i Apple, ka premtuar një njoftim të madh të AI këtë vit. Ai u tha investitorëve se kompania do të lëshonte veçori transformuese që “hapin terren të ri”.

Plani është veçanërisht i rëndësishëm pasi investitorët kërkojnë burime të reja rritjeje te prodhuesi i iPhone, i cili anuloi një projekt për zhvillimin e një makine vetë-drejtuese në fillim të këtij viti.

Çka zhvendosi disa inxhinierë në atë projekt në divizionin e saj të inteligjencës artificiale.

Vitin e kaluar, Cook tha se ai personalisht përdor ChatGPT të OpenAI, por tregoi se kishte “një numër çështjesh që duhet të zgjidhen”.

Ai premtoi se veçoritë e reja të AI do të vijnë në platformat e Apple në një bazë shumë të menduar.

Duke i transferuar veçoritë gjeneruese të AI te një kompani tjetër, Cook potencialisht po pakëson gjithashtu përgjegjësinë për platformën.

Veçoritë gjeneruese të AI në diskutim do të futeshin teorikisht në Siri dhe aplikacione të tjera.

Ndërkohë, aftësitë e reja të inteligjencës artificiale të bazuara në modelet e rritura të Apple do të jenë ende të endura në sistemin operativ.

Do të përqendrohen në sigurimin proaktiv të përdoruesve me informacion dhe kryerjen e detyrave në emër të tyre në sfond, sipas burimeve të Bloomberg.

Marrë nga “Bloomberg”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore