Aplikacione

Apple anulon planin shumë miliardë dollarësh për të ndërtuar një makinë elektrike


Apple duket se po anulon planet për të ndërtuar një makinë elektrike, duke i dhënë fund një projekti të fshehtë që ka konsumuar burime të jashtëzakonshme gjatë dekadës së fundit.

Drejtuesit e kompanisë bënë njoftimin e papritur gjatë një takimi të brendshëm të ekipit të martën, duke parashikuar pushime nga puna dhe duke u thënë punonjësve se shumë prej tyre do të kalonin në punën në inteligjencën artificiale gjeneruese, sipas raporteve.

Apple besohet se ka shpenzuar miliarda dollarë duke u përpjekur të zhvillojë një automjet elektrik, gjysmë autonom nën emrin e koduar Project Titan, dhe vendimi i saj për të vrarë programin është një tërheqje e madhe nga strategjia e saj e mëparshme.

Shefi ekzekutiv i Apple, Tim Cook, kishte lënë të kuptohet për planet e kompanisë për një makinë në vitet e fundit, megjithëse ai kurrë nuk u angazhua plotësisht për të ofruar një produkt.

Megjithëse Apple nuk i shpalli zyrtarisht planet për të ofruar një makinë, projekti ishte një burim spekulimesh intensive midis industrive të automobilave dhe teknologjisë.

Kompania punësoi drejtues nga kompanitë e makinave si Lamborghini dhe Tesla për të mbikëqyrur zhvillimin e saj dhe bleu startupin e automjeteve autonome Drive.ai në 2019.

Njoftimi i kompanisë erdhi si befasi për qindra punonjës që punuan në projekt, raportoi Bloomberg, dhe shumë mund të përballen me shkurtime të vendeve të punës.

Planet e kompanisë për një makinë elektrike janë zhvendosur në mënyrë të përsëritur që kur ajo filloi t’i kushtonte burime konceptit në vitin 2014.

Megjithatë, përpjekjet për të sjellë një produkt në treg u përballën me pengesa të shumta që atëherë.

Apple pushoi nga puna dhjetëra punonjës të lidhur me projektin në një ristrukturim të vitit 2016 dhe ekzekutivi kryesor përgjegjës për projektin u largua në Ford në 2021.

Në fillim të këtij viti, Bloomberg raportoi se data e parashikuar e lëshimit të Apple për makinën ishte shtyrë të paktën deri në vitin 2028.

Apple gjithashtu kishte hequr dorë nga ambiciet për makinën, duke kaluar nga një automjet plotësisht autonom në një me një makinë vetë-drejtuese. aftësitë përgjatë linjave të automobilave të Tesla-s.

Në të kundërt, kompania kishte menduar vetëm disa vite më parë zhvillimin e një makine tërësisht vetë-drejtuese pa timon dhe një sedilje të mbështjellë si një limuzinë.

Apple thuhet se do të kushtojë më shumë nga burimet e saj për të punuar në projekte gjeneruese të AI, duke përfshirë zhvendosjen e studiuesve dhe inxhinierëve që më parë kanë punuar në përpjekjet e automobilave në grupin e saj të projekteve speciale.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore