Shqipëria

Apeli i GJKKO-së konfiskon 3.4 milionë eurot e gjetura në Toyota Yaris


Apeli i GJKKO-së të martën e 24 majit ka konfiskuar 3.4 milionë eurot e gjetura në ‘Toyota Yaris’ në Durrës në 24 qershor 2018.

Sa u përket hetimeve, Gjykata e Tiranës më 19 tetor ka dënuar me një vit e gjashtë muaj burg Ervis Vladin.

Kjo për sekuestrimin e 3.4 milionë eurove në dy mjetet tip “Toyota Yaris”.

Këto të fundit kishin mbërritur në Portin e Durrësit nga Belgjika.

Vladi ishte një ndër gjashtë personat, të cilët u hetuan për këtë çështje.

Fillimisht të gjithë u hetuan për pastrim parash dhe grup i strukturuar kriminal.

Por, Gjykata e ka dënuar Vladin, duke e shpallur dhe fajtor për veprën penale “mosdeklarim të ardhurash në kufi ose sendeve me vlerë”.

Për shkak të gjykimit të shkurtuar, ai do të dënohet me vetëm një vit burg.

Kjo çështje u bë publike nga ish-kreu i selisë blu, Lulzim Basha, i cili akuzoi kreun e Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, si të përfshirë në marrjen e miliona eurove.

Nga foltorja e Kuvendit, Basha deklaroi se në Shqipëri do të vinin 5 milionë euro.

Tre ditë pas deklaratës së tij – në Durrës u kapën dy makina “Toyota Yaris” me disa miliona euro brenda tyre.

Deklarata e tij ndryshoi itinerarin, pasi makinat që supozoheshin të niseshin nga porti i Ankonës, devijuan rrugën dhe u nisën nga porti i Barit drejt Durrësit.

Balla e fitoi edhe gjyqin ndaj Bashës, i cili u gjobit me 50 mijë lekë gjobë për shpifje.

Paratë e sekuestruara
Çfarë ka ndodhur më tej?

Në të njëjtën dosje u dënua edhe Agim Çeka për “armëmbajtje pa leje” me dy vjet e katër muaj heqje lirie.

Në qershor të vitit 2018, policia gjeti dhe sekuestroi dy makinat, ku u gjend dhe shuma e parave.

Tre ditë pas deklaratës së Bashës – në Durrës u kapën dy makina “Toyota Yaris” me disa miliona euro brenda tyre.

3 persona u arrestuan, dy shoferët dhe administratori i kompanisë që transportoi makinat.

Fillimisht, hetimet nisën nga ish-Prokuroria e Krimeve të Rënda. Ajo arrestoi dhe nxori masa sigurie për gjashtë persona si të dyshuar të përfshirë në këtë ngjarje.

Por, më pas, Prokuroria shpalli moskompetencë dhe e kaloi dosjen në Prokurorinë e Tiranës. Kjo e fundit vlerësoi se nuk qëndronte akuza e mosdeklarimit të të hollave në kufij për të gjithë personat.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore