Kosova

AP VOX: Qytetarët pro rritjes së pensioneve për veteranët, por pasi të pastrohen listat


Të hënën veteranët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kanë protestuar para Kuvendit të Kosovës që të përfshihen në Ligjin për Paga dhe t’u rriten pensionet aq sa paga minimale – nga 170 euro në mbi 250.

Por, Qeveria po refuzon të fusë kategorinë e tyre në këtë ligj.

Vetë kryeministri Albin Kurti ka thënë se paga minimale meritohet me punë, prandaj veteranët nuk e meritojnë atë si pension.

Albanian Post ka pyetur qytetarët se duhet, apo jo, t’u rritet pensioni veteranëve, aq sa paga minimale.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore