Sport

Ancelotti siguron se Real Madrid-i do bëjë transferime të mëdha këtë verë


Trajneri i Real Madrid-it, Carlo Ancelotti ka siguruar tifozët se do të bëhen nënshkrime këtë verë për të forcuar skuadrën pasi humbi titullin e La Liga ndaj Barcelonës.

Pavarësisht se kanë sulmuesit më të mirë në La Liga, me 72 gola të shënuar në 36 ndeshje, Los Blancos janë në treg për një sulmues për të zëvendësuar 35-vjeçarin Karim Benzema.

Madridi po ndjek Dusan Vlahovic të Juventusi-t dhe Richarlison të Tottenham Hotspur si opsione për të forcuar sulmin e tyre. Ndërsa sulmuesi i Espanyol, Joselu, gjithashtu thuhet se është në mesin e lojtarëve që klubi ka monitoruar muajt e fundit.

“Ne po kërkojmë”, tha Ancelotti në konferencën për shtyp të së premtes. “Ne do të punojmë për të përmirësuar skuadrën, por nuk dua të flas për emra. Më pëlqen Joselu, ashtu siç më pëlqejnë sulmuesit e tjerë si Iago i Celta Vigos] Aspas, [Alvaro i Atletico Madridit] Morata, për sa i përket Lojtarët spanjollë”.

Sa i përket linjës mbrojtëse të Madridit, Ancelotti thotë se ekipi i tij është i mbuluar.

“Ne patëm dëmtimin e rëndë të [Ferland] Mendy që na ka krijuar probleme”, pranoi Ancelotti. “Por ne kemi besim tek ai. Ai është shumë i fortë dhe ka bërë mirë në të kaluarën. Ai e ka pasur më të vështirë këtë vit. Ne jemi mirë në mbrojtje”.

Ndërkohë, Ancelotti pret që Eden Hazard të vazhdojë te Real Madrid edhe përtej kësaj vere. Kontrata e anësorit belg skadon në qershor të vitit 2024 dhe pavarësisht se ka luajtur vetëm 392 minuta këtë sezon, ai ka shprehur dëshirën për të vazhduar në stadiumin Bernabeu.

“Hazard është nën kontratë, kështu që është logjike që ai të qëndrojë”, tha Ancelotti. “Kështu qëndrojnë gjërat për momentin”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore