Lajme

Amerika e pati lajmëruar Rusinë se Crocus City Hall do të sulmohej, dy javë përpara ngjarjes


Më shumë se dy javë përpara se terroristët të organizonin një sulm të përgjakshëm në periferi të Moskës, qeveria amerikane u tha zyrtarëve rusë se Crocus City Hall, një vend i njohur koncertesh, ishte një objektiv i mundshëm, sipas zyrtarëve amerikanë të njohur me këtë çështje.

Ka qenë ky raportimi i fundit nga e përditshmja amerikane Washington Post, e cila për herë të parë ka zbuluar se SHBA-të e kanë informuar Rusinë edhe me objektin e saktë, që do të goditej nga terroristët islamistë.

Shkalla e lartë e specifikës e përcjellë në paralajmërim nënvizon besimin e Washingtonit se Shteti Islamik po përgatiste një sulm që kërcënonte një numër të madh civilësh dhe kjo bie drejtpërdrejt në kundërshtim me pretendimet e Moskës se paralajmërimet e SHBA-ve ishin shumë të përgjithshme për të ndihmuar në parandalimin e sulmit.

Identifikimi i SHBA-ve i sallës së koncerteve Crocus si një objektiv i mundshëm – një fakt që nuk është raportuar më parë – ngre pyetje të reja se pse autoritetet ruse nuk arritën të merrnin masa më të forta për të mbrojtur vendin, ku persona të armatosur vranë më shumë se 140 njerëz dhe i vunë flakën ndertesës.

Një degë e Shtetit Islamik ka marrë autorësinë për sulmin më vdekjeprurës në Rusi në 20 vjet.

Zyrtarët amerikanë kanë thënë publikisht se grupi, i njohur si Shteti Islamik-Khorasan, ose ISIS-K, “mbart përgjegjësinë e vetme”, por presidenti rus Vladimir Putin është përpjekur t’ia hedhë fajin Ukrainës.

Sulmi ka dëmtuar më tej imazhin e forcës dhe sigurisë që udhëheqësi rus kërkon të përcjellë dhe ekspozoi dobësitë themelore në aparatin e sigurisë së vendit, i cili është konsumuar nga më shumë se dy vjet luftë në Ukrainë.

Brenda vendit, operativët e Putinit duken më shumë të shqetësuar për të heshtur mospajtimin politik dhe kundërshtimin ndaj presidentit sesa çrrënjosjen e komploteve terroriste, sipas analistëve dhe vëzhguesve të politikës ruse.

Vetë lideri rus hodhi poshtë publikisht paralajmërimet e SHBA-ve vetëm tre ditë para sulmit të 22 marsit, duke i quajtur ato “shantazh të drejtpërdrejtë” dhe përpjekje për të “frikësuar dhe destabilizuar shoqërinë tonë”.

Zyrtarët amerikanë të njohur me informacionin që Washingtoni ndau me Moskën, folën në kushte anonimiteti për të diskutuar biseda të ndjeshme dhe inteligjencë.

Një zëdhënës i Këshillit të Sigurisë Kombëtare nuk pranoi të komentojë për këtë histori. Më parë, NSC ka pranuar se Shtetet e Bashkuara kanë përcjellë informacione “për një sulm të planifikuar terrorist në Moskë”, por nuk ka thënë se Bashkia e Crocus u emërua si një objektiv i mundshëm.

Një zëdhënës i Kremlinit nuk iu përgjigj pyetjeve të The Washington Post në lidhje me paralajmërimin e Bashkisë Crocus.

Por të martën, Sergei Naryshkin, kreu i Shërbimit të Inteligjencës së Jashtme të Rusisë, u tha gazetarëve në Moskë se informacioni që ndanë Shtetet e Bashkuara ishte “shumë i përgjithshëm dhe nuk na lejonte të identifikonim plotësisht ata që kryen këtë krim të tmerrshëm”, sipas shtetit. -drejton agjencinë e lajmeve Interfax.

Naryshkin tha se në përgjigje të inteligjencës amerikane, Rusia “mori masat e duhura për të parandaluar” një sulm. Por video nga skena e masakrës tregon se personat e armatosur nuk përballen me rezistencë të konsiderueshme.

Mediat ruse kanë raportuar se njësitë e specializuara të policisë nuk kanë mbërritur vetëm më shumë se një orë pas fillimit të të shtënave, dhe më pas kanë pritur më shumë se 30 minuta para se të hyjnë në ndërtesë, deri në atë moment që sulmuesit tashmë ishin arratisur.

Ndërsa Washingtoni ndan në mënyrë rutinore informacione për sulme të mundshme terroriste me vendet e huaja, sipas një politike të njohur si “detyra për të paralajmëruar”, është e pazakontë t’i jepet informacion për objektiva të veçanta një kundërshtari, thanë zyrtarët dhe ekspertët.

Duke vepruar kështu rrezikon të zbulohet se si Shtetet e Bashkuara e kanë marrë informacionin, duke vënë në rrezik aktivitetet klandestine të vëzhgimit ose burimet njerëzore.

Por informacioni që tregonte për një sulm në sallën e koncerteve tregonte gjithashtu një rrezik potencial për amerikanët në Rusi.

Më 7 mars, Ambasada e SHBA-ve njoftoi publikisht se ishte “duke monitoruar raportet se ekstremistët kanë plane të afërta për të synuar tubime të mëdha në Moskë, për të përfshirë koncerte” dhe këshilloi qytetarët amerikanë “të shmangin tubimet e mëdha gjatë 48 orëve të ardhshme”.

Shtetet e Bashkuara ndanë informacionin e tyre me Rusinë një ditë përpara atij paralajmërimi publik, sipas njerëzve të njohur me këtë çështje. Naryshkin tha: “Agjencitë amerikane të inteligjencës” ia dhanë informacionin FSB-së, shërbimit të sigurisë shtetërore të Rusisë.

Nën detyrën për të paralajmëruar politikën, Shtetet e Bashkuara kanë ndarë kohët e fundit informacione për terrorizmin me një kundërshtar tjetër – Iranin.

Në janar, zyrtarët amerikanë paralajmëruan se Shteti Islamik po planifikonte të kryente sulme në vend, sipas zyrtarëve amerikanë, të cilët thanë se inteligjenca ishte mjaft specifike saqë mund të kishte ndihmuar autoritetet iraniane të ndërpresin dy sulme vetëvrasëse që vranë të paktën 95 njerëz në qyteti i Kermanit.

Shteti Islamik, i cili e sheh popullsinë myslimane shiite të Iranit si apostate, sulmoi një tubim me mijëra vajtues teksa ata përkujtonin përvjetorin e katërt të vdekjes së gjeneralmajor Qasem Soleimani, i cili u vra nga një sulm me dron amerikan në Irak në vitin 2020.

Wall Street Journal raportoi fillimisht paralajmërimin e SHBA-ve ndaj Iranit.

Pavarësisht mungesës së sigurisë efektive në Crocus City Hall, ka indikacione se qeveria ruse, të paktën fillimisht, e mori seriozisht paralajmërimin e Washingtonit – i cili përfshinte informacione rreth planeve të Shtetit Islamik për të sulmuar një sinagogë, sipas një zyrtari amerikan.

Një ditë pasi Moska mori atë informacion, FSB njoftoi se kishte parandaluar një sulm të Shtetit Islamik në një sinagogë në Moskë.

Islam Khalilov, 15 vjeç, i cili tha se ishte duke punuar në kontrollin e palltos së sallës së koncerteve natën e sulmit, tha se stafit të Crocus i ishte thënë për mundësinë e një sulmi terrorist, jo shumë kohë pas paralajmërimit publik të 7 marsit.

“Ne u paralajmëruam se mund të kishte sulme terroriste dhe na udhëzuan se çfarë të bënim dhe ku t’i çonim njerëzit,” tha Khalilov në një intervistë me Dmitry Yegorov, një gazetar i njohur sportiv rus, që u postua në YouTube. Khalilov tha se kishte pasur kontrolle më të rrepta sigurie në vend, duke përfshirë qentë e trajnuar.

Pse siguria nuk u rrit dhe nuk u mbajt pas paralajmërimit fillestar mbetet e paqartë. Është e mundur që shërbimet ruse të sigurisë, duke mos parë asnjë sulm të materializuar në ditët menjëherë pas 7 marsit, supozuan se informacioni i SHBA-ve ishte i pasaktë dhe e lanë kujdesin e tyre, spekuluan disa nga zyrtarët amerikanë.

Putini tallte publikisht paralajmërimet për terrorizmin nga ato që ai i konsideroi “një numër strukturash zyrtare perëndimore” gjatë një takimi me zyrtarë të lartë të FSB-së më 19 mars. “Ju jeni mirë të vetëdijshëm për to, kështu që nuk do të hyj në detaje në këtë pikë,” tha Putin. , sipas një transkripti zyrtar të Kremlinit.

Putin theksoi se puna më e rëndësishme e FSB-së ishte në Ukrainë, si pjesë e asaj që ai e quajti me eufemizëm “operacionin ushtarak special të Rusisë”.

Putini barazoi forcat ukrainase me terroristët dhe sugjeroi se ata përbënin një kërcënim të drejtpërdrejtë për Rusinë.

“Regjimi neo-nazist i Kievit gjithashtu ka kaluar në taktika terroriste”, tha Putin, duke përfshirë “përpjekjet për të rekrutuar autorë të sulmeve subversive dhe terroriste që synojnë infrastrukturën kritike dhe hapësirat publike në Rusi”.

Pasi autoritetet ruse kapën të dyshuarit për sulmin në Bashkinë Crocus, Putin dhe udhëheqës të tjerë të lartë pretenduan se Kievi kishte punësuar operativët dhe kishte bërë plane që ata të arratiseshin në Ukrainë, akuza që zyrtarët e SHBA-ve dhe ata ukrainas i kanë hedhur poshtë.

Rusia ka pranuar me mirënjohje ndihmën nga Shtetet e Bashkuara në të kaluarën. Dy herë gjatë administratës së Presidentit Donald Trump, Putin falënderoi amerikanët për ndarjen e informacionit që ndihmuan në ndërprerjen e sulmeve terroriste në Shën Petersburg, në 2017 dhe 2019.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore