Shqipëria

Ambasadorja e SHBA-ve dhe ambasadori i BE-së bëjnë bashkë liderët e rinj


Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Yuri Kim, dhe ambasadori i Bashkimit Evropian (BE) në Shqipëri, Luigi Soreca, të enjten e 24 qershorit, kanë zhvilluar një takim me anëtarët e Këshillit Rinor të Ambasadës Amerikane dhe Ambasadorët e Rinj Evropianë në Shtëpinë e Evropës.

Kjo mbledhje, sipas njoftimit zyrtar të Ambasadës së SHBA-ve në median sociale Twitter, u zhvillua për të diskutuar çështjet aktuale dhe temat që ndikojnë të rinjtë në Shqipëri.

“Anëtarët e këshillit janë udhëheqës në zhvillim në komunitetet e tyre dhe patën mundësinë të diskutojnë për punën dhe qëllimet e tyre, me ambasadorët dhe me njëri-tjetrin. Grupi ndau idetë e tyre rreth sektorit të arsimit, politikën e jashtme, partneritetet urbane dhe rurale dhe ndikimin e Covid-19”, shkruan Ambasada Amerikane.

Kim, ndër të tjera, ka inkurajuar liderët e rinj për të nxitur ndryshimin dhe të menduarit kritik, “duke njohur rolin e tyre të rëndësishëm në formësimin e një të ardhme të begatë dhe të suksesshme për veten dhe vendin e tyre”.

Ndërsa Soreca e cilësoi këtë takim si “mënyrë të shkëlqyer për të rihapur shtëpinë tonë Evropiane”, duke mbledhur së bashku, Ambasadorët e Rinj Evropian dhe “kolegët” e Këshillit Rinor.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore