Pajisje

Amazon do të pushoj nga puna edhe 9 mijë punëtorë


Amazon planifikon të shkurtojë 9000 vende të tjera pune, pasi kërkon të zvogëloj shpenzimet.

Amazon punëson 1.5 milionë njerëz në mbarë botën, tha se zvogëlimi i stafit do të bien kryesisht në fushat e sektorit të ruajtjes së të dhënave dhe atë të reklamimit.

Kompania nuk tha se cilat vende do të prekeshin, por tha se pozicionet do të mbylleshin në javët e ardhshme.

What is an Amazon gift card? The ultimate guide (2022)

Amazon tha ishte një “vendim i vështirë”, por do të ishte më i miri për kompaninë në planin afatgjatë.

Kompania ka hequr tashmë 18,000 punëtor.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore