Lajme

Aliyev thotë se operacioni ushtarak në Karabakh përfundoi me sukses, rivendosi sovranitetin


Presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev, ka thënë se operacioni ushtarak i ndërmarrë në rajonin separatist të Nagorno-Karabakh është mbyllur me sukses dhe tashmë sovraniteti territorial është rivendosur atje.

Kështu bëri me dije ai, gjatë një konference për media.

Më herët, nga autoritetet azere, bënë me dije se kanë ndalur zyrtarisht operacionin ushtarak në rajonin separatist të Karabakhut, pasi kanë kapur 60 pika ushtarake kyçe.

Kërkesa tashmë nga Baku-ja, është ajo e normalizimit të raporteve me Armeninë, si edhe një integrim i paqtë i rajonit separatist brenda territorit azer.

Megjithatë, kryeministri armen, Nikol Pashinyan, ka thënë se pala e tij nuk ka marrë pjesë në hartimin e një drafti armëpushimi në zonë dhe ka akuzuar sërish Moskën se po mban anën e Azerbajxhanit në konflikt.

Njëzet e katër orë pasi ushtria e Azerbajxhanit nisi një ofensivë në Nagorno-Karabakh, forcat etnike-armene kanë rënë dakord për një armëpushim.

Një nga kërkesat kryesore që forcat e Karabakh-ut kanë pranuar është propozimi për çarmatim të plotë.

Rreth 120 mijë armenë etnikë jetojnë në enklavën e Kaukazit Jugor, e njohur ndërkombëtarisht si pjesë e Azerbajxhanit.

Tre vjet më parë, Azerbajxhani rimori zonat në Karabakh dhe rreth tij si dhe të martën kërkoi një dorëzim të plotë.

Forcat separatiste armene në Karabakh thanë se Azerbajxhani kishte thyer linjat e tyre dhe kishte kapur një numër lartësish dhe kryqëzimesh strategjike rrugore.

E vetëquajtur “Republika e Artsakhut” tha se në rrethana të tilla, nuk kishte zgjidhje tjetër veçse të pushonte armiqësitë nga ora 13:00 (koha lokale) të së mërkurës.

“Autoritetet e Republikës së Artsakhut pranojnë propozimin e komandës së kontingjentit paqeruajtës rus për të pushuar zjarrin”, thuhet në njoftim. “Me ndërmjetësimin e komandës së kontingjentit paqeruajtës rus të vendosur në Nagorno-Karabakh, u arrit një marrëveshje për ndërprerjen e plotë të armiqësive nga ora 13:00 e datës 20 shtator 2023″.

Azerbajxhani filloi operacionin e tij kundër Nagorno-Karabakh’ut të martën pasi disa nga trupat e tij u vranë në, siç tha Baku, sulme nga rajoni malor, të cilin Azerbajxhani e kishte bllokuar për nëntë muaj.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore