Shqipëria

Alibeaj jep dorëheqjen pas zgjedhjeve, pavarësisht se ‘PD e kaloi sfidën’


“Partia Demokratike ka arritur ta tejkalojë sfidën e zgjedhjeve dhe të mbijetojë”.

Ka qenë kjo deklarata e parë e dhënë nga kreu i komanduar i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj, pas zgjedhjeve vendore të 14 majit, ku demokratët nuk arritën të marrin asnjë bashki në rang vendi, me logon zyrtare, i cili ka lënë mandatin e tij në krye të forcës së djathtë politike, për t’i hapur rrugë të tjerëve

“Unë po largohem për t’i hapur rrugën një drejtimi kolegjial të partisë, në këtë fazë që hedh themelet për të ardhmen”, tha ai përmes një deklarate për shtyp. “Ka qenë një vendim i Kryesisë që  vendosi që pozicionin drejtues, ta mbaja deri pas zgjedhjeve vendore. Tashmë që zgjedhjet përfunduan, po largohem nga drejtimi dhe do të vazhdoj të ushtroj detyrën time dhe përgjegjësinë ndaj demokratëve, si nënkryetar dhe pjesë e Kryesisë së Partisë Demokratike”.

Sipas tij, PD-ja zyrtare ka pasur një sërë arritjesh gjatë këtij viti që ai e ka drejtuar dhe për këtë, Alibeaj “ndihet krenar”.

Mbi të gjitha, ai e përshkruan si arritje të madhe faktin se PD nuk është zhbërë dhe as nuk ka shkuar drejt Lindjes (duke përmendur faktin se mbetet një parti perëndimore, euroatlantike).

“Ne nuk kemi lejuar që Partia Demokratike të shkojë në rrugën qorre të antiamerikanizmit”, iu referua ai më së shumti faktit se Sali Berisha, është shpallur si non grata nga SHBA-të dhe Britania e Madhe.

Po ashtu, ai nuk do të jetë më as drejtues i Grupit Parlamentar demokrat, siç e ka bërë me dije vetë.

Partia, në fjalët e tija, duhet të riorganizohet në mënyrë kapilare, në bazë të parimeve demokratike, siç edhe është theksuar vazhdimisht gjatë fushatës elektorale.

“Partia duhet të ketë rregulla të reja, parime të reja, për t’u ndarë nga e kaluara berishiste dhe për të ndërtuar një aleancë me potencial për 2025-ën”.

Ajo çfarë duhet të ngjajë ndërkaq në vijim, duhet të jetë një analizë serioze për efektet e përçarjes së PD-së në rezultatin e zgjedhjeve.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore