Lajme

Alexei Navalny thotë se në burg luhet çdo mëngjes një këngë pro-Putinit


Kritiku i burgosur i Kremlinit, Alexei Navalny, është ankuar se është helmuar, sulmuar dhe privuar nga kujdesi i duhur mjekësor.

Por këtë javë ai ka zbuluar se u përball me një sfidë të re: të detyrohej të dëgjonte një këngëtar pop pro-Putin në orën 05:00 të mëngjesit çdo mëngjes.

47-vjeçari, një ish-avokat që u bë i njohur më shumë se një dekadë më parë duke shpërfillur elitën e presidentit rus Vladimir Putin dhe duke shprehur akuza për korrupsion të madh, tani ndodhet në një burg rreth 60 km ë veri të Rrethit Arktik.

I dënuar për të qëndruar në burg deri në moshën 74-vjeçare për akuzat që ai thotë se ishin të sajuara për ta mbajtur atë jashtë politikës, Navalny ka thënë se regjimi i tij në mëngjes tani përbëhet nga dëgjimi i himnit kombëtar rus përpara se të luhet “Unë jam rus”, një këngë patriotike e realizuar nga një këngëtar pro-Putin i quajtur Shaman.

Shaman, emri i vërtetë i të cilit është Yaroslav Dronov, është përfshirë në një valë patriotizmi të nxitur nga lufta për t’u bërë një element kryesor në televizionin shtetëror dhe është një nga personazhet e famshëm që ka vënë zyrtarisht Putinin për të kandiduar sërish për presidencën në mars.

Kënga e tij me firmë, të cilën ai ndonjëherë e performon i veshur me një veshje lëkure të zezë me një rrip në ngjyrat e flamurit rus, flet se si rusët nuk mund të thyhen dhe se “do të shkojnë deri në fund”.

Këngëtari 32-vjeçar pati polemika në nëntor kur ai simuloi ndezjen e një bombe bërthamore në një koncert të transmetuar në televizionin shtetëror duke shtypur një buton të kuq në një valixhe bërthamore, përpara se të shpërthenin fishekzjarre rreth tij.

Në një mesazh në X të lehtësuar nga aleatët e tij, Navalny përshkroi një rutinë surreale mëngjesi.

“Këngëtari Shaman u bë i njohur kur unë isha në burg, kështu që nuk mund ta shihja dhe as të dëgjoja muzikën e tij. Por e dija se ai ishte bërë këngëtari kryesor i Putinit. Dhe se kënga e tij kryesore ishte kjo”, ka shkruar Navalny.

“Sigurisht që isha kurioz ta dëgjoja, por ku mund ta dëgjoja në burg. Dhe më pas më sollën në Yamal. Dhe këtu, çdo ditë në orën 05:00 të mëngjesit, dëgjojmë komandën: ‘Çohu’ e ndjekur nga himni kombëtar rus dhe më pas, menjëherë më pas, luhet kënga e dytë më e rëndësishme e vendit – ‘Unë jam rus’ nga Shaman”.

Ironia, sipas Navalnyt, ishte se propaganda shtetërore dikur kishte nxjerrë në pah faktin se ai marshonte me nacionalistët rusë në marshime vjetore dhe tani, vite më vonë, atij po i luhej një këngë pop ultra-nacionaliste për qëllime edukative ndërsa po bënte ushtrimet e mëngjesit në burg.

“Për të qenë i sinqertë, nuk jam ende i sigurt se e kuptoj saktë se çfarë është post-ironia dhe meta-ironia. Por nëse nuk është kështu, çfarë është?”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore