Lajme

Alexei Navalny është me ne përgjithmonë tani


Shkrim nga gazetari rus MIKHAIL ZYGAR për revistën TIME, përshtatur për Albanian Post

Ishte në ditën e Vitit të Ri. Më 1 janar 2015, më thirri Alexei Navalny. “Epo, ju dhe ne nuk na ka mbetur askush tjetër përveç jush dhe nesh. Le të punojmë së bashku,” tha ai.

Ishte me të vërtetë koha më e vështirë për të dhe për mua. Unë isha kryeredaktor i televizionit Dozhd, në atë kohë dhe pothuajse u shkatërruam: na shkëputën të gjithë operatorët kabllorë e satelitorë dhe na nxorën jashtë studios.

Por Navalny u përball me shumë më keq: çështja penale, e cila u shpik vetëm për ta detyruar atë të ndalonte aktivitetet e tij politike, përfundoi me vetë Alexein të dënuar me kusht, por vëllai i tij u burgos.

Epo, gjëja kryesore është se të gjithë ne, si Dozhdi ashtu edhe Navalny, nuk ishim të sigurt nëse ishim ende të nevojshëm – në vitin 2014 Putin pushtoi Krimenë, Rusia u pushtua nga një valë xhingoizmi.

Dozhd pushoi së qeni kanali televiziv më me ndikim dhe Navalny pushoi së qeni politikani më popullor. “Epo, juve dhe neve nuk na ka mbetur njeri tjetër përveç jush dhe nesh”.

Ne me të vërtetë filluam të punonim së bashku atëherë – ndihmuam ekipin e tij, Fondacionin Anti-Korrupsion (ACF), për të bërë filmin e parë hetimor të profilit të lartë: për Prokurorin e Përgjithshëm Chaika. Ai film ka 26 milionë shikime sot. Deri tani ACF ka publikuar dhjetëra filma të tjerë të shkëlqyer investigativë. Dhe unë jam krenar që kam qenë aty në fillim.

Në fund të vitit 2015, shkrova një libër të quajtur “Të gjithë njerëzit e Kremlinit”- Brenda gjykatës së Vladimir Putin.

Një kapitull në atë libër kishte të bënte me Alexein, megjithëse ai kurrë nuk i përkiste asaj gjykate. Megjithatë, ai ishte gjithmonë armiku i saj kryesor.

Çdo kapitull fillonte me një portret të personazhit dhe më pas e përshkrova Navalnyn si më poshtë:

Alexei Navalny është një alien. Në pamje të parë ai duket si një person i zakonshëm dhe duke e parë atë duke ecur në rrugë ose duke ngarë transportin publik, pa dashje mund të mendoni se ai është një njeri i zakonshëm. Me pak fjalë, ai bën gjithçka që bëjnë njerëzit e zakonshëm dhe që zyrtarët e lartë të qeverisë dhe superyjet nuk e bëjnë. Por paraqitjet janë mashtruese. Navalny mban një maskë njerëzore, si një jashtëtokësor në një film fantastiko-shkencor, për të fshehur identitetin e tij të vërtetë – atë të një politikani.

Jeta e Navalnyt është e vështirë. Makina shtetërore është gati për ta kapur dhe ai duhet të merret me këtë disi. Për shembull, ai nuk drejton makinën nga frika se një “provokator” mund të kërcejë përpara makinës së tij, me ç’rast ai, Navalny, mund të ndiqet penalisht.

Navalny sigurisht që është i vetëdijshëm se ai është një superstar. Burgu është ndoshta vendi i fundit ku Putin dëshiron që ai të jetë, pasi kjo do ta bënte atë një martir dhe do të rriste popullaritetin e tij. Navalny e kupton ekskluzivitetin e tij. Ai është ndoshta i vetmi politikan i vërtetë nga 143 milionë banorët e Rusisë…

Por Navalny është një person unik që bëri një zgjedhje të vetëdijshme. Ai ende nuk ka fuqi dhe mund të mos ketë kurrë. Por ai sigurisht ka sakrifikuar mundësinë për të bërë një jetë normale, megjithëse e përshkruan atë si një mundësi për të ndryshuar Rusinë për mirë.

Nëse Rusia do të kishte një sistem politik të hapur, Navalny ndoshta nuk do të ishte vetëm. Por për shkak se nuk është kështu, duket se nuk ka asnjë tjetër aq të çmendur sa të tregtojë jetën për politikën. Pse Navalny vazhdon të besojë se koha e tij do të vijë dhe se një ditë ai mund ta pasojë Putinin si president? Ekziston vetëm një shpjegim racional – ai është një alien”.

Unë isha naiv në atë kohë – të gjithë ne, përfshirë Alexein, ishim naivë. Ne kurrë nuk do të besojmë se Putini e donte atë të vdekur. Sepse ne menduam se ai nuk donte që Navalny të bëhej martir. E kishim gabim. Ne jemi njerëz dhe njerëzit shpesh gabojnë.

Kur Putini helmoi Navalnyn në vitin 2020, e dija se ai do të mbijetonte. Nuk e di pse. Ndoshta përsëri isha shumë naiv. Gjithmonë kam menduar se Alexei është shumë i fortë moralisht, ai është një figurë historike, ai nuk mund të vdesë.

Dhe ai mbijetoi, ekspozoi vrasësit e tij dhe e bëri Putinin qesharak. Dhe për mua nuk kishte as pyetje nëse ai do të qëndronte në Evropë apo do të kthehej. I kam përshkruar të gjitha më parë: po të ishte një qenie njerëzore e zakonshme, do të qëndronte për të jetuar. Por ai është një alien. Ai tashmë kishte bërë zgjedhjen e tij për t’iu përkushtuar politikës. Dhe kjo është arsyeja pse ai duhej të kthehej.

Rreth një javë më parë, mora një email nga Alexei. Ishte, sigurisht, tepër qesharake dhe energjike. Ai shkroi se ishte ulur në një qeli nga e cila nuk mund të shihni një fije bari apo një gjethe, madje edhe për të bërë një shëtitje e çuan vetëm në një qeli fqinje, por ai e shkroi atë me aq gëzim dhe guxim sa atje pa dyshim se gjithçka ishte në rregull me të, asgjë nuk do ta thyente.

Ai gjithashtu shkroi për rënien e Bashkimit Sovjetik dhe çfarë shansi unik kishte Rusia në vitet ’90, dhe se si humbi, dhe sa e rëndësishme është të mos humbasësh shansin që do të shfaqet gjatë rënies së ardhshme të Rusisë së Putinit.

Ai gjithashtu shkroi për Dostojevskin, Tolstoin, Nabokovin, Solzhenicin dhe Vysotsky. Ai ishte i lumtur që në koloninë e re ishte në gjendje të rilexonte “Krim dhe Ndëshkim” – sepse biblioteka atje është shumë e vogël, ka vetëm libra nga programi i shkollës ruse, por Dostojevski, natyrisht, është atje. Letra e tij përfundon me batutën e tij tradicionale: “Bëhu si Nabokov dhe më i mirë!”, shkruan ai.

Tani nuk e di nëse ka pasur kohë të marrë përgjigjen time, ku i them pse nuk më pëlqen Dostojevski. Dhe gjithashtu përshkruani disa momente të rëndësishme nga libri im i ardhshëm. Dhe në fund shkruaj: “Shpresoj të shihemi së shpejti”.

Nuk dyshova kurrë se do ta shihja përsëri. Unë kam qenë gjithmonë i sigurt se Navalny është një person i mbinatyrshëm, ai nuk mund të vdesë, alienët nuk vdesin aq lehtë.

Unë mendoj se shumë prej nesh mendonin se ai ishte një magjistar. Të gjithë e dinin se nuk mund të jetë kështu: në një moment ai bën një lloj magjie, Putini zhduket dhe Alexei bëhet presidenti rus. Të gjithë e dinin se do të ishte e gjatë dhe e vështirë. Por, disi Alexei do të arrinte të mbijetonte. Dhe pastaj, në fund të fundit, një lloj magjie – dhe, pop, ai është presidenti i Rusisë.

Por rezulton se nuk do të jetë kështu. Ai nuk do të jetë presidenti i Rusisë së ardhshme, ai do të duhet të jetë babai themelues i Rusisë së ardhshme. Ai është me ne tani përgjithmonë si një shembull i përsosur. Si një mesia. Si një superhero për shumë breza, në historinë e të cilit do të rriten fëmijët. Nuk është Putini tek i cili do të shikojnë lart.

Ai do të mbetet në histori si një njeri që besonte se Rusia mund të ishte një vend normal demokratik, besonte në vlera dhe përçmoi marrëzitë për një rrugë unike ruse dhe dënimin për të qenë një perandori. Ai ishte gjithmonë një idealist. Ai nuk ishte një cinik, nuk besonte se gjithçka mund të shitej dhe blihej.

Për shumë vite Rusia ishte një vend shumë cinik. Askush nuk besonte në asgjë. Shumë njerëz besonin seriozisht se nuk kishte demokraci në botë, dhe se nuk kishte liri të fjalës, vetëm propagandë kudo dhe nuk kishte gjë të tillë si drejtësi e drejtë. Por Alexei besonte në të gjitha ato vlera. Dhe ai dha jetën për to. Kështu që tani të gjithë duhet të besojmë. Dhe brezat e ardhshëm do të rriten dhe do të mësojnë duke e parë atë – dhe ata gjithashtu do të besojnë.

Tani shumë njerëzve u duket se Rusia nuk ka më të ardhme. Por në fakt, e ardhmja e saj janë pikërisht ata njerëz që po vajtojnë Alexei Navalnyn në të gjithë botën. Na bashkoi dhe na kërkoi të mos dorëzohemi.

“Ju dhe ne nuk kemi asnjë tjetër përveç jush dhe nesh. Le të punojmë së bashku”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore