Lajme

Aleati i Putin-it thotë se Tajvani do t’i kthehet Kinës ‘sipas planit’


Shefi ekzekutiv i gjigantit rus të naftës Rosneft dhe një nga aleatët më të ngushtë të Vladimir Putin-it, Igor Sechin lavdëroi të enjten e 27 tetorit liderët e Kinës dhe tha se Tajvani do të kthehej në “limanin e tij vendas” në kohë.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia “Reuters”.

Sechin tha se vendimet e marra nga Kongresi i 20-të i Partisë Komuniste, i cili çimentoi pozicionin e Xi Jinping si lideri më i fuqishëm kinez që nga Mao Ce Duni, do të siguronin një nivel të ri zhvillimi për vendin.

“Pozicioni i lidershipit (të Kinës) është shumë i respektuar, i cili me qetësi dhe haptazi, pa premisa të rreme, vendos qëndrimet e veta, edhe për çështjet më të vështira, siç është problemi i Tajvan-it, i cili në këtë drejtim mund të vlerësohet disi i ekzagjeruar”, tha Sechin në një forum ekonomik ndërkombëtar në Baku.

Ai shtoi se përpjekjet e SHBA-ve për të krijuar industrinë e saj komplekse të mikroçipëve treguan se “kthimi i Tajvanit në portin e tij vendas” po shkonte “sipas planit”.

Ministria e Jashtme e Tajvan-it dënoi komentet, duke thënë se vetëm njerëzit e ishullit mund të vendosin të ardhmen e tyre.

“As qeveria jonë, populli dhe komuniteti ndërkombëtar nuk mund të pranojnë komente absurde që janë në kortezhin e Kinës ose të poshtërojnë statusin sovran të Tajvanit”, thuhet në një deklaratë.

Kina pretendon se Tajvani qeveriset në mënyrë demokratike si territor i saj dhe ka rritur presionin ushtarak dhe politik kundër ishullit gjatë dy viteve të fundit. Taipei zyrtar kundërshton me forcë pretendimet e Pekinit për sovranitet.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore