Muzikë

Albumit të Beyonce-s i mungojnë këngët në vinyl, thonë fansat


Fansat që para-porositën albumin e fundit të Beyonce-s në vinyl (formati i disqeve për gramafonë), po raportojnë se pesë nga këngët e tij janë zhdukur.

Cowboy Carter u publikua me vlerësimin e kritikëve të premten, me komente që e quajtën atë një “kryevepër” dhe një “epike perëndimore të shkëlqyeshme dhe plot yje”.

Por disa nga këngët më të njohura, duke përfshirë Ya Ya dhe Spaghetti, thuhet se nuk janë të pranishme në edicionin vinyl.

“Jam shumë i trishtuar”, shkroi një fans në Reddit, i cili do të kishte paguar 32 paundë për të para-porositur albumin e kopjes nga faqja e internetit e Beyonce.

“Është një turp i madh, sepse Ya Ya është atje lart me pesë këngët e mia më të preferuara” në album, thanë koleksionistët e vinylëve, Matt dhe Juan, në TikTok.

Këngët dhe interludet e raportuara të munguara janë: Spaghetti, Flamenco, The Linda Martell Show, Ya Ya dhe Oh Louisiana.

Nuk është e qartë nëse të gjitha kopjet e vinylit janë prekur. Fansat kanë raportuar gjithashtu se kopjeve të CD-ve u mungojnë katër këngë.

“Çfarë ka me këtë?! Si mundi ajo të shiste një album të paplotë?” u ankua një në Reddit.

Shpjegimi i mundshëm është se Beyoncé i shtoi këto këngë vonë në krijimin e albumit.

Fabrikat e presimit të vinyleve rezervohen muaj më parë, me kohëzgjatje prej 10 javësh deri në gjashtë muaj – që do të thotë se albumet duhet të dorëzohen shumë përpara publikimit të tyre.

Por gjithashtu nuk është e pazakontë që artistët të modifikojnë listat dhe aranzhimet e këngëve në minutën e fundit.

Në mënyrë të famshme, Kanye West përditësoi albumin e tij të vitit 2016, The Life Of Pablo disa herë pasi u publikua, me këngë që përditësoheshin në shërbimet e transmetimit për javë të tëra para se ai të ishte më në fund i kënaqur.

Beyoncé gjithashtu modifikoi albumin e saj të mëparshëm, Renaissance, një javë pas publikimit të tij, duke ndryshuar një tekst për të hequr një fyerje që përdoret zakonisht për të poshtëruar njerëzit me paralizë cerebrale.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore