Uncategorized

Albumi “1989 (Taylor’s version)” rikthehet në pozitën e parë, Swift gati për ta lënë pas Elvis Presley-n


Albumi “1989 (Taylor’s version)” i Taylor Swift është rikthyer në vendin e parë në Billboard 200, pasi “Pink Friday 2” e Nicki Minaj zbriti në vendin e dytë në javën e dytë.

Publikimi i Swift po kalon javën e tij të katërt jo radhazi në numrin 1, dhe ripërtëritja e tij në javën e fundit të plotë përpara Krishtlindjeve nuk është befasi, pasi botimet ‘vinyl’ të disqeve të saj kanë shijuar shitjet e shkëlqyera mes blerësve të dhuratave.

Dominimi i saj në të dhënat më të fundit e vë atë në vështrimin e vendosjes së një rekordi.

Kjo shënon javën e 67-të që Swift ka një album në pozitën nr. 1 në Billboard 200, i cili e lidh atë me Elvis Presley-n si artisti solo me javët më të shumta të shpenzuara në krye të këtij klasifikimi.

Elvis Presley.

Nëse “1989 (Versioni i Taylor)” vazhdon të qëndrojë në vendin e parë në tabelën e ardhshme një javë nga tani – gjë që mendja e shëndoshë thotë se ajo ka një shans gati 100% për ta bërë – atëherë Swift do të kalojë përpara Elvisit dhe do ta mbajë atë rekord.

Megjithatë, ajo nuk do të mbajë fronin për asnjë artist në krye të Billboard 200.

Nëse e nxjerrim “solo” nga ekuacioni, rekordi i të gjitha kohërave mbahet nga “Beatles”, të cilët e kanë vendosur veten në vendin e parë në tabelën e albumeve për 132 javë, afërsisht dyfishi i numrit në të cilin janë Swift dhe Presley tani.

Kështu që asaj do t’i duhen disa vite dhe më shumë se vetëm disa “Taylor’s Versions”, për t’i mposhtur “Beatles”.

Por ajo është vetëm 34 vjeçe dhe mjaft e paparashikueshme, kështu që askush nuk duhet të supozojë se rekordi i “Beatles”  është i sigurt përgjithmonë.

67 javët e Swift dhe Presley të kaluar në numrin 1 i vendosin ata shumë më përpara se pjesa tjetër e grupit.

Në vendin e katërt për më shumë javë në numrin 1 është Garth Brooks, i cili mbretëroi për 52 javë, i ndjekur në vendin e pestë nga Michael Jackson, i cili e bëri atë për 51 sosh.

Lideri i klasifikimit të Swift lëvizi 136 mijë njësi këtë javë, midis shitjeve të albumeve dhe të dhënave ekuivalente të transmetimit, për Luminate – një rritje prej 25% nga javën e kaluar.

“Pink Friday 2”, nga Minaj, arriti një 100 mijë njësi ende mbresëlënëse në javën e dytë, pasi më parë u përkul me 220 mijë sosh.

Nicki Minaj.

Dominimi i Swift shënohet më tej nga ajo që ka gjithsej tre albume në top 10 aktualisht, me “1989” duke u bashkuar me “Midnights” në numrin 3 (75,000 njësi) dhe “Lover” në numrin 7 (60,000 njësi).

Pjesa tjetër e top 10-ës është përmbyllur nga “Christmas” e Michael Buble në numrin 4 (70,000 njësi), Morgan Wallen në numrin 5, Drake në numrin 6.

Billboard nuk zbuloi menjëherë ‘vinylin’ e Swift ose shitjet e përgjithshme të albumeve në raportimin e lajmeve të tabelës për javën. Por është e qartë se ajo po dominon të gjitha shitjet fizike.

Hits Daily Double publikoi parashikimet e veta për sa albume shiti Swift gjatë kësaj jave të fundit të listave.

Sipas asaj faqeje, “1989” shiti afërsisht 85 mijë kopje si një album i plotë për javën – me shumë prej tyre me sa duket në formatin ‘vinyl’ të favorizuar nga Swifties – ndërsa “Midnights” shiti 38 mijë dhe “Lover” shiti 27 mijë.

“1989 (Taylor’s Version)” doli nga porta e fortë, me shitjet më të larta të javës së parë të Swift ndonjëherë, kur dolën rezultatet pas publikimit të 27 tetorit.

Ai debutoi me 1 milion e 653 mijë njësi, 1 milion e 359 mijë prej të cilave ishin shitje të pastra albumesh, një numër i paparashikuar edhe për Swift-in, në një “epokë” kur pothuajse të gjitha debutimet e albumeve të reja kanë transmetim që përbën shumicën dërrmuese të konsumit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore