Sport

Al-Hilal ofron 300 milionë euro për shërbimet e Mbappe-s


Al-Hilal ka paraqitur një ofertë zyrtare prej 300 milionë eurosh (332 milionë dollarë) për yllin e Paris Saint-Germain, Kylian Mbappe, sipas ekspertit të tregut të transferimeve, Fabrizio Romano.

Nëse pranohet dhe Mbappe pajtohet me kushtet e gjigantëve të Ligës Saudite, marrëveshja e mundshme do të fshinte rekordin botëror të transferimeve për një futbollist.

PSG për herë të fundit e vendosi vetë rekordin kur pagoi klauzolën e lirimit prej 222 milionë eurosh (246 milionë dollarë) të Neymar në vitin 2017.

Mbappe iu bashkua kampionëve të Ligue 1 në të njëjtin sesion merkatoje verore, por kjo duhej të bëhej përmes një huazimi të përkohshëm për të lundruar në kufijtë e Fair Play Financiar për shkak të tarifës së madhe që u ishte dorëzuar katalanasve për brazilianin.

Një vit më vonë, Mbappe iu bashkua parisienëve në pronësi të Qatar-it në një marrëveshje shtesë prej 145 milionë euro plus 35 milionë euro që e bënë atë adoleshentin më të shtrenjtë në botë.

Gjashtë vjet më vonë, Mbappe duket se do të largohet nga Parc des Princes për të mos dëgjuar ultimatumin për të rinovuar kontratën e tij.

Mbappe nënshkroi një zgjatje në pranverën e vitit 2022, por deri më tani ka dështuar të ushtrojë një 12 muaj shtesë, opsionale që do ta lidhte atë deri në qershor 2025.

Ai i ka thënë klubit të tij në një letër se do të largohet në qershor 2024 dhe të premten panë disa media që raportuan se PSG e ka nxjerrë në shitje pasi e hoqi fituesin e Kupës së Botës nga një turne parasezonal në Japoni.

Gjatë raportimit të këtij lajmi, The Athletic shtoi se klubet nga Arabia Saudite ishin të interesuara për Mbappe dhe do të ishin të përgatitur për të thyer rekordin botëror të transferimeve për ta sjellë atë në Ligën Pro Saudite.

Foot Mercato gjithashtu raportoi se qeveria saudite, e cila përmes Fondit të Investimeve Publike tani ka kontrollin e katër nga katër klubet më të mira të kampionatit vendas, po përgatitej t’i bënte Mbappe-s një ofertë të bujshme.

Dhe tani, në fund të javës, Romano ka dalë me një detaj ekskluziv duke treguar se si Al-Hilal i ka paraqitur një ofertë zyrtare PSG-së për të hapur bisedimet për Mbappe, të cilat ai e kupton se përmban një tarifë rekord botëror prej 300 milionë euro.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore