Sport

Akuzat për përdhunim, kërkohen 12 vjet burg për Dani Alves


Dani Alves

“Çështja Alves” vazhdon të evoluojë dhe futbollisti brazilian, i cili ndodhet në paraburgim të përkohshëm në qendrën e vuajtjes së dënimit “Brians II”, përballet me 12 vite burg.

Dani Alves u akuzua nga një vajzë 18-vjeçare e cila pretendon se është sulmuar seksualisht në një nga tualetet në një klub nate, “Sutton”, në Barcelonë, më 30 dhjetor.

Ka qenë mbrojtja e denoncueses së re, nëpërmjet avokates së saj, Esther Garcia, ajo që këtë të martë ka paraqitur aktakuzën për gjyqin e Alves, që do të mbahet në Gjykatën e Barcelonës, siç kanë sqaruar burimet ligjore për agjencinë “Europa Press”.

Ata kërkojnë 12 vite burg për Dani Alves. Një kohë që është në kontrast me atë të pretenduar nga Prokuroria, e cila nga ana e saj kërkon dënimin me 9 vjet burg për sulmin e dyshuar seksual.

Gjithashtu, Prokuroria kërkon edhe 150 mijë euro dëmshpërblim, të cilin viktima fillimisht refuzoi t’i merrte, por që në fund iu kërkua të revokohej sepse “nuk kishte dijeni për pasojat e plota të krimit”.

Futbollisti ndodhet aktualisht në burgun e përkohshëm në “Brians II”, pasi i është refuzuar në disa raste apeli për lirimin e tij në pritje të gjykimit për shkak të rrezikut të fluturimit në Brazil.

Ndër provat në këtë çështje janë edhe kamerat e sigurisë së lokalit të natës, të cilat edhe pse nuk i regjistrojnë brenda banjës së lokalit, tregojnë pamje të ndryshme që ndihmojnë në zbardhjen e çështjes.

Imazheve u shtohen gjurmët e gjetura në lavaman dhe mbetjet e ADN-së së Alves në trupin e gruas.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore