Lajme

Aktori James Caan vdes në moshën 82-vjeçare


James Caan.

James Caan, i nominuari për Oscar për “The Godfather” ka vdekur të mërkurën e 6 korrikut në moshën 82 vjeçare, shkruan Associated Press.

Lajmin e ka bërë të ditur menaxheri i tij Matt DelPiano, duke mos dhënë asnjë arsyeje ndërsa familja e tij ka kërkuar privatësi të cilët thanë se nuk do të jepnin detaje të mëtejshme aktualisht.

Caan, ishte i njohur për fansat e filmit si Sonny Corleone i “The Godfather” dhe për audiencën televizive si futbollisti që po vdes në këngën klasike “Brian’s Song” dhe shefi i kazinos në “Las Vegas”.

Ndërsa, shumë nga bashkëpunëtorët e tij shkruajten ngushëllime në rrjetin social ‘Twitter’ të enjten.

Aktori, Adam Sandler, i cili luajti me të në “Bulletproof” dhe “That’s My Boy” shkroi se ai, “E donte shumë atë. Gjithmonë ka dashur të jetë si ai. Aq i lumtur që e njoha. Nuk pushova kurrë së qeshuri kur isha pranë atij burri. Filmat e tij ishin më të mirët nga më të mirët”.

James Caan.

Ndërsa, një futbollist në Universitetin Shtetëror të Miçiganit dhe një shakaxhi praktik në grupe produksioni, ka shkruar se, “Caan ishte një interpretues i qeshur, i pashëm, me trup të ashpër dhe muskuloz të një atleti. Ai arriti një karrierë të gjatë pavarësisht problemeve me drogën, shpërthimet e temperamentit dhe furçave të vogla me ligjin”.

Caan, kishte qenë i preferuari i Francis Ford Coppola që nga vitet 1960, kur Coppola e mori atë për rolin kryesor në “Rain People”.

Ai ishte i përgatitur për një rol të paraqitur në “The Godfather” si Sonny, zbatuesi nr. 1 dhe djali i madh i bosit të mafies Vito Corleone.

Caan kishte depërtuar në filmin televiziv në vitin 1971 “Brian’s Song”, një dramë emocionale rreth Chicago Bears që mbron Brian Piccolo, i cili kishte vdekur nga kanceri një vit më parë në moshën 26-vjeçare.

Pas “Brian’s Song” dhe “The Godfather”, ai ishte një nga aktorët më të ngarkuar të Hollivudit, duke u shfaqur në “Hide in Plain Sight”, “Funny Lady” (përballë Barbra Streisand), “The Killer Elite” dhe Ndër të tjera, “Kapitulli i Dytë” i Neil Simon.

Gjithashtu, ai bëri një paraqite të shkurtër në një sekuencë të rikthimit në “The Godfather, Pjesa II”.

Për aktorin Caan, ishte raportuar se kishte filluar të luftonte me përdorimin e drogës dhe u shkatërrua nga vdekja e motrës së tij, Barbara nga leukemia në vitin 1981, e cila deri atëherë kishte qenë një forcë udhëheqëse në karrierën e tij.

Për pjesën më të madhe të viteve 1980, ai nuk bëri asnjë film, duke u thënë njerëzve se ai preferonte të drejtonte lojërat e Little League të djalit të tij Scott.

Me pak para, Caan u punësua nga Coppola për rolin kryesor në filmin e vitit 1987 “Gardens of Stone”. Filmi, për jetën në Varrezat Kombëtare të Arlingtonit, doli shumë i zymtë për shumicën e audiencës, por ai rinovoi karrierën e aktorit të Caan.

Lindur më 26 mars 1939, në qytetin e Nju Jorkut, Caan ishte djali i një shitësi me shumicë mishi kosher. Ai ishte një atlet yll dhe president klase në Shkollën e Mesme të Rhodes dhe pasi ndoqi Universitetin e Shtetit të Miçiganit dhe Universitetin Hofstra, ai studioi në Shkollën e Teatrit të Playhouse të Lagjes nën Sanford Meisner.

Pas një karriere të shkurtër skenike, ai u transferua në Hollyëood. Ai bëri debutimin e tij në film në një rol të shkurtër të pakredituar në vitin 1963 në filmin “Irma La Douce” të Billy Ëilder, më pas mori një rol si bandit i ri që terrorizon Olivia de Havilland në “Zonja në një kafaz”.

Ai gjithashtu u shfaq përballë John Ëayne dhe Robert Mitchum në Ëestern “El Dorado” të vitit 1966 dhe Harrison Ford në Ëestern “Udhëtim në Shiloh” të vitit 1968.

I martuar dhe i divorcuar katër herë, Caan kishte një vajzë, Tara, dhe djemtë Scott, Alexander, James dhe Jacob.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore