Kosova

Aktakuzë ndaj Rakiçit për mosdeklarim të saktë të pasurisë


Goran Rakiç

Prokuroria Themelore në Prishtinë ka ngritur aktakuzë kundër ish-kryetarit të Listës Serbe, Goran Rakiç, i cili në cilësinë e ministrit për Komunitete dhe Kthim në Qeverinë e Kosovës, nuk ka paraqitur saktë të dhënat e kërkuara në formularin për deklarimin e pasurisë për vitin 2020 – vepër e sanksionuar me gjobë ose burgim – ka raportuar “Betimi për Drejtësi” të martën.

Në bazë të aktakuzës, ish-kryetari i forcës më të madhe politike të serbëve të Kosovës, aktualisht deputet në Kuvendin e Serbisë, në cilësinë e ministrit, ka vepruar në kundërshtim me nenin 5 të ligjit për deklarimin, prejardhjen dhe kontrollimin e pasurisë së zyrtarëve së lartë publikë, duke mos paraqitur saktë të dhënat e kërkuara në formularin për deklarimin e pasurisë.

Prokuroria Themelore në Prishtinë ka thënë se Rakiçi në formularin për deklarimin e pasurisë më 31 mars 2021, nuk ka paraqitur saktë të dhënat e kërkuara për vitin 2020, respektivisht nuk ka deklaruar të hyrat vjetore të përfituara nga funksioni si asistent në Shkollën e Lartë Ekonomike në Pejë dhe funksionin në Ndërmarrjen Publike “Standard” në Mitrovicë.

Në arsyetimin e aktakuzës, prokuroria ka theksuar se ish-ministri serb e ka pranuar kryerjen e veprës penale dhe i njëjti është shprehur i gatshëm që të hyjë në negociata për pranimin e fajësisë, ka raportuar ndër të tjera platforma kosovare që mbulon kryesisht fushën e drejtësisë në Kosovë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore