Kosova

Aksioni në Shtërpcë: Arrestohen 10 persona


Komuna e Shtërpcës

Ish-Kryetari i Komunës së Shtërpcës, Bratislav Nikoliç, Drejtori i Urbanizmit e disa zyrtarë të tjerë të komunës së Shtërpcës dhe pronar të firmave, në total 10 persona, janë arrestuar mëngjesin e kësaj të marte me urdhër të Prokurorit të Shtetit.

Bratislav Nikoliç, Ish-Kryetari i Komunës së Shtërpcës

Arrestimi i tyre u bë nën dyshimin se këta persona kanë kryer veprat penale Marrja e ryshfetit”, “Dhënia e ryshfetit” dhe “Keqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar” të Kodit Penal të Republikës së Kosovës, njofton prokuroria Themelore e Ferizajt.

Prokuroria Themelore në Ferizaj, ju njofton se me urdhër të saj dhe në koordinim të plotë me Policinë e Kosovës -Drejtorinë e Krimeve të Rënda në Prishtinë janë duke e zhvilluar një aksion në komunën e Shtërpcës.

Për të gjitha zhvillimet tjera lidhur me këtë aksion do të njoftoheni me kohë nga ana e Prokurorisë.

“Në Brezovicë është duke ndodhur  një bastisje”, kishte konfirmuar për Albanian post, Shukri Jashari, Kryeprokuror i Prokurorisë Themelore në Ferizaj.

“Gjithashtu atje janë ftuar edhe pronarët e kompanive të ndërtimeve”, ka përfunduar Kryeprokurori i Prokurorisë Themelore të Ferizajt, pa dhënë më shumë detaje në këtë fazë të aksionit.

“Është një aksion i organizuar nga niveli qendror, po është duke ndodhur aksioni”, ka thënë për Albanian Post, zëdhënësi i Policisë së Ferizajt, Kanun Veseli.

Mësohet se aksioni ka nisur në orët e para të mëngjesit dhe bëhet fjalë për bastisje të disa lokacioneve, deri tani.

Policia e Kosovës përkatësisht njësia e Krimeve Ekonomikë në bashkëpunim me Prokurorinë Themelore në Ferizaj, janë duke një aksion në gjerë kundër korrupsionit me ndërtimet në Brezovicë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore