Kosova

Akademiku malazez: Nëse ideja e Vuçiç-it ka sukses, Ballkani do digjet sërish


Akademiku malazez, Vukiç Puleviç.

Për akademikun malazez, Vukiç Puleviç, Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, është “okupator”, derisa ka vlerësuar se nëse ideja e tij ka sukses “Ballkani do të digjet sërish”, duke iu referuar luftërave në vitet e 90-ta në rajon.

Këto komente, Puleviç i ka bërë në një intervistë për median malazeze “Pobjeda”, në 18 vjetorin e referendumit në Mal të Zi, ku qytetarët malazezë vendosën që të largohen nga bashkimi shtetëror me Serbinë dhe të rivendosin pavarësinë e tyre.

“Vuçiç është okupator. E ashtuquajtura udhëheqje e tij nuk është udhëheqje për përparim, por për regres dhe rrënim të përgjithshëm. Nëse ideja e Vuçiç-it ka sukses, Ballkani do të digjet sërish”, ka paralajmëruar Puleviç.

Derisa ka folur për historinë e Malit të Zi, ish-politikani malazez ka pohuar se për dy shekuj “nacionalizmi serbomadh bëri gjithçka për të nënshtruar dhe shtypur Malin e Zi; ndoshta të gjitha dështimet e tyre tani kanë ardhur për t’u paguar”.

“Ndoshta ata besojnë se më në fund kanë një shans për të përfunduar punën, për të pushtuar dhe mposhtur obsesionin e tyre shekullor. Ka presion të paprecedentë nga Serbia dhe Rusia për të thyer Malin e Zi. Beogradi dhe Moska kanë bashkëpunëtorë në Mal të Zi që i ndihmojnë në këtë. Në të njëjtën kohë, ka rezistencë”, deklaron ai.

Akademiku malazez kritika ka pasur edhe për udhëheqjen e tanishme malazeze, pra qeverinë e drejtuar nga kreu i Lëvizjes “Evropa Tani”, derisa ka shprehur konsideratë për liderët paraprakë malazezë, posaçërisht për ish-presidentin dhe ish-kryeministrin Milo Gjukanoviç.

“Kur krahasojmë kohët ‘ato’ me të sotmen, le të kujtojmë gjithashtu se parlamenti malazez konsiderohej më prestigjiozi në rajon për një kohë të gjatë. Jam dëshmitar i kohës, mbaj mend folësit në kuvendin malazez, analizat e shkëlqyera politike, sociale dhe historike të të cilëve i dëgjonim me vëmendje. Deputetët dhe ministrat iu drejtuan njëri-tjetrit me vlerësim dhe respekt. Kishte një kulturë dialogu”, thekson ai.

“Sot, regjimi përbëhet kryesisht nga njerëz me arsim të dobët, agresivë, injorantë; ata erdhën në pushtet praktikisht nga bora e zhveshur; pa status, pa profesion, i uritur për gjithçka, më fuqinë dhe autoritetin. Në vend të drejtorive të arsimit dhe kulturës, ata luftojnë për policinë dhe shërbimet sekrete. Është e zakonshme. Veç kësaj, hakmarrja dhe revanshizmi që ata kryejnë ndaj ish-qeverisë dhe atyre që e mbështetën dhe politikat e të cilëve u mundësuan të jenë këtu ku janë sot, janë të papranueshme”, shtoi.

Puleviç potencon se “hakmarrja dhe persekutimi janë karakteristikë e malazezëve”, por, sipas tij, “kjo që po bën regjimi është turp – arrestime, kërcënime…”.

“Arroganca nuk është kurrë aleat i mirë, sidomos në një shoqëri të përçarë siç është kjo malazeze. Është çështje injorance, mosmarrëveshjeje apo thjesht revanshizëm…”, theksoi ai.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore