Lajme

AI paraqet “rrezik ekzistencial”, sipas ish-CEO-së së Google, Eric Schmidt


Eric Schmidt, ish-CEO i Google, ka njoftuar se Inteligjenca Artificiale mund të paraqesë rreziqe ekzistenciale dhe se qeveritë duhet të marrin masa për të parandaluar keqpërdorimin e saj.

Schmidt ka shprehur shqetësimin e tij në një samit në Londër, duke theksuar se AI është një “rrezik ekzistencial” që mund të rezultojë në dëme të mëdha dhe humbje të jetëve.

Roli i AI-s në të ardhmen është bërë një temë e diskutuar midis ekspertëve të teknologjisë dhe politikëbërësve, të cilët duhet të përcaktojnë mënyrat për të kontrolluar zhvillimin e teknologjisë dhe për të siguruar që të mos keqpërdoret.

AI now and in the next five years: Eric Schmidt talks AI at Collision 2022 | IT World Canada News

ChatGPR, chatboti që u bë viral vitin e kaluar, ka ngjallur pa dyshim shumë ndërgjegjësim për Inteligjencën Artificiale pasi firmat e mëdha në mbarë botën kërkojnë të lansojnë produkte rivale dhe të flasin për aftësitë e tyre të AI-s.

Duke folur në një samit në Londër, ai kishte thënë se shqetësimi i tij është se Inteligjenca Artificiale është një “rrezik ekzistencial”.

“Dhe rreziku ekzistencial përcaktohet si shumë, shumë, shumë, shumë njerëz të lënduar ose të vrarë”, ka thënë ndër tjerash Schmidt.

Former Google CEO Eric Schmidt doesn't support a 6-month A.I. pause 'because it will simply benefit China'

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore