Lajme

Agjencia gjermane e inteligjencës: Spiunazhi rus dhe kinez është rritur në vend


Agjencia gjermane e inteligjencës ushtarake (MAD) njoftoi se spiunazhi rus dhe kinez është rritur në atë vend, raportoi gazeta Zeit.

Në raportin vjetor të shërbimit të inteligjencës ushtarake për Bundestag-un, thuhet se shërbimet sekrete të Rusisë dhe Kinës janë identifikuar si aktorët më aktivë të spiunazhit.

“Që nga fillimi i luftës ruse të agresionit kundër Ukrainës në shkurt të vitit 2022, Gjermania është pozicionuar duke furnizuar armë, municione dhe pajisje dhe duke trajnuar anëtarët e forcave të armatosura ukrainase në Gjermani dhe është edhe më intensivisht duke vëzhguar shërbimin rus”, shton raporti.

MAD është shërbimi më i vogël i inteligjencës gjermane, i ngarkuar me mbrojtjen e forcave të armatosura nga spiunazhi, mbrojtjen kundër ekstremistëve dhe kryerjen e kontrolleve të sigurisë për ushtarët dhe nëpunësit civilë që punojnë në aparatin ushtarak të vendit.

Muajin e kaluar, agjencia e brendshme e inteligjencës gjermane BfV paralajmëroi se spiunazhi, sulmet kibernetike dhe fushatat e dezinformimit, veçanërisht nga Kina dhe Rusia, përbëjnë një kërcënim të madh për vendin.

“Gjermania po bëhet gjithnjë e më shumë një objektiv i spiunazhit të huaj mes tensioneve në rritje për luftën e Rusisë në Ukrainë dhe rivalitetit intensiv midis Washington-it dhe Pekin-it”, tha agjencia.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore