Lajme

Afro 700 luftëtarë të tjerë të Mariupolit janë dorëzuar, thotë pala ruse


Anëtarët e shërbimit të forcave ukrainase që janë dorëzuar pas javësh të ngujuara në fabrikën e çelikut Azovstal largohen nga territori i uzinës në Mariupol, Ukrainë. ©: Imazh i marrë nga një video e publikuar më 18 maj 2022. Ministria Ruse e Mbrojtjes/Fletore nëpërmjet REUTERS

Rusia deklaroi të mërkurën e 18 majit se rreth 700 luftëtarë të tjerë ukrainas ishin dorëzuar në Mariupol. Ndërsa Kievi ka heshtur për fatin e tyre.

Një udhëheqës separatist pro-rus tha se komandantët ishin ende të strehuar në tunele poshtë fabrikës së çelikut Azovstal.

Më shumë se një ditë pasi Kievi njoftoi se kishte urdhëruar garnizonin e tij në Mariupol të largohej, rezultati përfundimtar i betejës më të përgjakshme të Evropës për dekada mbeti i pazgjidhur.

Zyrtarët ukrainas ndaluan të gjitha diskutimet publike për fatin e luftëtarëve që kishin bërë qëndrimin e tyre të fundit atje.

“Shteti po bën përpjekjet maksimale për të kryer shpëtimin e ushtarakëve tanë. Le të presim. Aktualisht, gjëja më e rëndësishme është të shpëtojmë jetën e heronjve tanë”, tha në një konferencë shtypi zëdhënësi ushtarak Oleksandr Motuzaynik, duke shtuar se, “çdo informacion për publikun mund ta rrezikojë atë proces”.

Rusia tha se 694 luftëtarë të tjerë ishin dorëzuar gjatë natës, duke e çuar numrin e përgjithshëm të njerëzve që kishin dorëzuar armët në 959. Udhëheqësi i separatistëve pro-rusë në kontroll të zonës, Denis Pushilin, u citua nga një agjenci lokale e lajmeve “DNA” të thoshte se komandantët kryesorë ishin ende brenda uzinës.

Zyrtarët ukrainas kishin konfirmuar dorëzimin e më shumë se 250 luftëtarëve të martën, por ata nuk thanë se sa të tjerë ishin brenda apo çfarë mund të ndodhë me ta.

“Për fat të keq, tema është shumë e ndjeshme dhe ka një grup shumë të brishtë bisedimesh që po zhvillohen sot, prandaj nuk mund të them asgjë më shumë”, tha kryebashkiaku i Mariupolit Vadym Boichenko.

Ai bëri me dije se presidenti Volodymyr Zelensky, Kryqi i Kuq dhe Kombet e Bashkuara ishin të përfshirë në bisedime, por nuk dha detaje.

Negociatat mbi dorëzimin e Mariupolit erdhën pasi Finlanda dhe Suedia aplikuan zyrtarisht për t’u anëtarësuar në NATO, duke sjellë vetë zgjerimin që presidenti rus Vladimir Putin e ka përmendur prej kohësh si një nga arsyet e tij kryesore për nisjen e “operacionit special ushtarak” në shkurt.

Dorëzimi përfundimtar do të sillte një rrethim afër tre muajsh të qytetit port me më shumë se 400 mijë njerëz, ku Ukraina thotë se dhjetëra mijëra civilë vdiqën nën bombardimet ruse.

Zyrtarët ukrainas kanë folur për organizimin e një shkëmbimi të të burgosurve për mbrojtësit e Mariupolit. Moska thotë se nuk është bërë një marrëveshje e tillë për luftëtarët, shumë nga një njësi me origjinë nga e djathta ekstreme të cilën ajo e quan naziste.

Rusia nga ana tjetër tha se më shumë se 50 luftëtarë të plagosur janë sjellë për trajtim në një spital dhe të tjerët janë dërguar në një burg, të dy në qytetet e mbajtura nga separatistët pro-rusë.

Ministria ruse e mbrojtjes postoi video të atyre që tha se luftëtarët ukrainas po merrnin trajtim spitalor pasi u dorëzuan në Azovstal.

Kremlini thotë se Putin ka garantuar personalisht trajtimin njerëzor të atyre që dorëzohen. Politikanë të tjerë rusë kanë kërkuar që ata të mbahen robër dhe madje edhe të ekzekutohen.

Finlanda dhe Suedia aplikojnë në NATO

Ambasadorët suedez dhe finlandez dorëzuan letrat e tyre të aplikimit për anëtarësim në NATO në një ceremoni në selinë e aleancës në Bruksel.

“Ky është një moment historik të cilin ne duhet ta shfrytëzojmë”, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Presidenti i SHBA-ve Joe Biden tha se Washington-i do të punojë me Finlandën dhe Suedinë për të qëndruar vigjilentë ndaj çdo kërcënimi, ndërkohë që anëtarësimi i tyre po shqyrtohet.

Turqia ka thënë ditët e fundit se do të bllokojë pranimin e anëtarëve nordikë nëse ata nuk bëjnë më shumë për të goditur militantët kurdë në territorin e tyre. Stoltenberg tha se ai mendonte se çështja mund të tejkalohej dhe Washington-i ka thënë gjithashtu se pret që ajo të zgjidhet.

Finlanda – e cila ndan një kufi prej 1 mijë e 300 km (810 milje) me Rusinë – dhe Suedia ishin të dyja ushtarakisht të palidhura gjatë gjithë Luftës së Ftohtë.

Edhe pse Rusia kishte kërcënuar me hakmarrje ndaj planeve, Putin tha të hënën se anëtarësimi i tyre në NATO nuk do të ishte një problem nëse aleanca nuk dërgonte më shumë trupa ose armë atje.

Pavarësisht luftës dhe sanksioneve, Rusia ka mbetur burimi kryesor i energjisë për Evropën.

Komisioni Evropian ekzekutiv i BE-së njoftoi një plan prej 210 miliardë eurosh për Evropën për t’i dhënë fund varësisë së saj nga nafta, gazi dhe qymyri rus deri në vitin 2027, duke përfshirë planet për më shumë se dyfishimin e kapacitetit të energjisë së rinovueshme të BE-së deri në vitin 2030.

Në një shenjë të mëtejshme të izolimit të Moskës, “Google” u bë kompania më e fundit e madhe perëndimore që u tërhoq nga Rusia, duke thënë se njësia e saj ruse kishte paraqitur kërkesë për falimentim dhe ishte detyruar të mbyllte operacionet pasi llogaritë e saj bankare u sekuestruan.

Fitorja

Dorëzimi i fabrikës së çelikut në Mariupol do ta lejonte Putin-in të pretendonte një fitore të rrallë në një fushatë e cila përndryshe ka dështuar. Javët e fundit kanë parë forcat ruse të braktisin zonën rreth qytetit të dytë më të madh të Ukrainës, Kharkiv, pasi u dëbuan nga veriu dhe rrethinat e kryeqytetit Kiev në fund të marsit.

Megjithatë, Moska ka vazhduar të vazhdojë me ofensivën e saj kryesore, duke u përpjekur të pushtojë më shumë territor në rajonin Donbas të Ukrainës juglindore, të cilin ajo pretendon në emër të separatistëve që ka mbështetur që nga viti 2014.

Mariupol, porti kryesor për Donbas-in, është qyteti më i madh që Rusia ka kapur deri më tani, dhe i jep Moskës kontrollin e plotë të Detit të Azov dhe një zonë të pandërprerë të territorit në lindje dhe jug të Ukrainës. Rrethimi ishte beteja më vdekjeprurëse e Evropës të paktën që nga luftërat në Çeçeni dhe Ballkan të viteve 1990.

Shkatërrimi pothuajse total i qytetit demonstroi taktikën e Rusisë për të rënë zjarr mbi qendrat e popullsisë.

“Human Rights Watch” tha se kishte dokumentuar raste të tjera të krimeve të dukshme të luftës nga trupat ruse në rajonet e Kievit dhe Chernihiv nga fundi i shkurtit deri në mars, duke përfshirë ekzekutime të shkurtra, tortura dhe abuzime të tjera të rënda.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov dhe Ministria ruse e Mbrojtjes nuk iu përgjigjën kërkesave për koment mbi raportin. Moska mohon të ketë shënjestruar civilët dhe thotë, pa prova, se shenjat e mizorive janë inskenuar për të diskredituar trupat e saj.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore