Film

Adrien Brody: Jack Nicholson më kërkoi mua dhe disa aktorëve të tjerë ta bojkotonimin “Oscars 2003”


Adrien Brody - Aktor

Gati 20 vjet pas fitores së tij historike për aktorin më të mirë për filmin “The Pianist”, aktori Adrien Brody ka zbuluar se fituesi i trefishtë i çmimeve Oscars, Jack Nicholson, i kërkoi të bojkotonte ceremoninë.

Brody ende mban rekordin si fituesi më i ri i aktorit më të mirë ndonjëherë (29 vjeç) për performancën e tij të jashtëzakonshme si i mbijetuari i Holokaustit Wladyslaw Szpilman në “The Pianist”.

Adrien Brody.

Aktori, tani 48 vjeç, foli për përvojën në një intervistë të gjerë me Sunday Times, ku zbuloi se Nicholson u kërkoi të gjithë të nominuarve të uleshin në ceremoni si përgjigje ndaj pushtimit të Irakut nga Shtetet e Bashkuara, vetëm disa javë përpara transmetim televiziv, shkruan Daily Mail.

Brody ishte i vetmi i nominuar atë vit që nuk kishte fituar një Oscar, i nominuar së bashku me Nicholson (About Schmidt), Nicolas Cage (Adaptation), Daniel Day-Lewis (Gangs of New York) dhe Michael Caine (The Quiet American).

Jack Nicholson

Të gjithë të nominuarit u ftuan në shtëpinë e Nicholson për të diskutuar përgjigjen e tyre të mundshme ndaj pushtimit të Shteteve të Bashkuara në Amerikë në Irak, i cili ndodhi vetëm katër ditë para transmetimit të Oscar-it të 75-të më 23 mars të vitit 2003.

Nicholson kishte sugjeruar që të gjithë të nominuarit të tregojnë solidaritetin e tyre dhe të bojkotojnë ceremoninë së bashku, por Brody, i cili nuk ishte nominuar kurrë më parë, e bëri të qartë se do të shkonte.

Adrien Brody në skenat e filmit “The Pianist”.

“Unë nuk di për ju djema, por unë do të shkoj. Më duhet të paraqitem. Prindërit e mi po vijnë. Kjo nuk ndodh shumë shpesh. E di që ju jeni të gjithë fitues. Por unë nuk mundem”, u kishte thënë Brody, aktorëve.

Të pesë të nominuarit u shfaqën në event dhe fitorja e Brodyt mori gjithashtu një kthesë të diskutueshme vetëm pak çaste më vonë, kur ai doli në skenë për të marrë çmimin nga fituesja e aktores më të mirë të vitit të kaluar, Halle Berry.

Aktori tregoi gjatë fjalimit të tij se nuk kishte përgatitur asgjë, sepse sa herë që e bënte, nuk fitonte, para se të vazhdonte të falënderonte nënën dhe babanë e tij për të gjithë “kreativitetin dhe inkurajimin” e tyre.

“The Pianist”.

Ai vazhdoi të falënderojë njeriun që portretizoi, Wladyslaw Szpilman, një kompozitor i muzikës klasike polake me origjinë hebraike që i mbijetoi Holokaustit, duke shtuar se filmi është një “nder për mbijetesën e tij” dhe duke falënderuar regjisorin Roman Polanski për rolin e dhënë.

Gjithashtu, Brody zbuloi se ai u shkëput plotësisht nga jeta e tij për të luajtur rolin e Wladyslaw Szpilman – madje u nda me të dashurën e tij në atë kohë, dhe tani, gati dy dekada më vonë, ai ende nuk mund ta shikojë filmin.

“Nuk mund ta shikoj as filmin. nuk mundem. Unë qaj disi kur flas për këtë”, tha Brody, i cili aktualisht luan në “Winning Time” të HBO-së si trajneri i Los Anxhelos Lakers, Pat Riley.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore