Sport

Adidas zbulon topin zyrtar për ndeshjet e Kupës së Botës 2022 (FOTO)


Kompania gjermane “Adidas” ka zbuluar topin me të cilin do të luhen ndeshjet e Kupës së Botës, Katar 2022.

Nën emrin “Al Rihla”, kompamia ka zbuluar të martën dizajnin e topit. “Rihla” është fjalë arabe për konceptin e udhëtimit.

Dizajni i topit është frymëzuar nga ngjyrat tradicionale të flamurit dhe veshjeve të Katarit. Ai do të jetë më aerodinamik se topat e përdorur më herët gjatë kompeticioneve të tilla.

“Adidas” ka qenë një partner i FIFA-s dhe furnizues zyrtar i topave të Kupës së Botës që nga viti 1970.

Kupa e Botës 2022 është planifikuar të zhvillohet në Katar nga 21 nëntori deri më 18 dhjetor 2022.

“Adidas Telstar 18” ishte topi zyrtar i ndeshjeve në Kupën e Botës 2018, e cila u mbajt në Rusi.

 

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore